KONTAKT  |    _eng _sk

Povlak na batérii a príves za Felíciou
           Pridané: 28.04.2008
Autor: Pavol VOJTAŠKO
Kategória: 17/2008

Radíme motoristom

Dnes sme si po radu zašli za majiteľom značkového autoservisu v Košiciach Ladislavom Pálom, ktorý vďačne odpovedal na pár otázok motoristov.

· Kúpil som staršie ojazdené vozidlo ročník l997. Po niekoľkých dňoch som pri jeho údržbe zistil, že povrch akumulátora pokrýva bielo-šedá až tyrkysová vrstva. Ako mám postupovať pri odstraňovaní tohto povlaku?
- Ak ste zruční a viete si poradiť sám, akumulátor z automobilu vyberte, jeho povrch mechanicky očisťte a opláchnite približne desaťpercentným sodným roztokom. Osušte kontaktné miesta, doplňte elektrolyt - najlepšie destilovanou vodou - a dobijte továrenskou nabíjačkou. Ak predsa len nemáte potrebné minivybavenie, radšej túto prácu zverte značkovému servisu, ktorý vám určite pomôže a pritom rozhodne, či batéria už nie je náhodou po svojej životnosti.

· Obstaral som si starší obytný príves a zaujíma ma, či ho môžem ťahať za Škodou Felicia l,3?
- Zásadne áno by sme vám povedali, ak by ste vlastnili automobil s vyšším výkonom. Každé auto má v technickom preukaze uvedené, akú hmotnosť prívesu brzdeného a nebrzdeného možno zaň pripojiť. I vaše auto by v prípade silnejšieho motora mohlo ťahať hmotnejší príves. Údaj o tom, aký príves je za vašim vozidlom prípustný, zistíte v technickom preukaze. Auto s objemom motora 1,3 l a s jeho výkonom 45 kW nemôže ťahať rovnako ťažký príves ako off-road so štvorlitrovým motorom. Za vašou škodovkou môžete ťahať len malý prívesný vozík. V opačnom prípade vám hrozí, že si vážne poškodíte motor.

Empty

ODPORÚČAME

02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam
19.06.2019
U. S. Steel Košice odstavuje vysokú pec č. 2