Vyhľadávanie:

Predstavujeme Rehabilitačné stredisko pre ľudí s duševnými poruchami

Predstavujeme Rehabilitačné stredisko pre ľudí s duševnými poruchami

V Charitatívnom stánku USSK mu ako dobrovoľníčky pomohli aj štipendistky, budúca lekárka Malvína Vargová a Sarah Barnová v zastúpení svojej mamy Márie.

Z viacerých neziskových organizácií, ktoré sa v stánku USSK počas košických vianočných trhov prezentujú, si Malvína Vargová vybrala cielene „Združenie príbuzných a priateľov Radosť“, ktorá ponúka služby rehabilitačného strediska pre ľudí s duševnými poruchami. Ako študentka 5. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach si zvolila pre dobrovoľnícku službu zariadenie najbližšie z pohľadu jej budúcej profesie, v ktorom pred časom vykonávala aj prax. Odborníci sa zhodujú, že podiel duševných ochorení rastie a pandémia, pocit izolovanosti a strata kontaktu tento trend ešte urýchlila.

Malvína vysvetľuje: „Toto zariadenie slúži pre celé mesto Košice a svoju činnosť vykonáva vďaka spolupodieľaniu sa Košického samosprávneho kraja na financovaní zariadenia. V rehabilitačnom stredisku je miesto pre 14 klientov duševnými poruchami (schizofrénie, afektívnej poruchy nálady, poruchy osobnosti a správania u dospelých a pre držiteľov preukazu ŤZP) od 18 rokov. Sociálna služba im je poskytovaná ambulantnou formou v pracovných dňoch. V súčasnosti si podali žiadosť na rozšírenie kapacity zariadenia. Odborný personál ku klientom pristupuje priateľsky, s empatiou, porozumením a s ohľadom na individualitu a stupeň postihu každého z nich. Hlavným cieľom zariadenia je pomôcť klientom prekonať osobné  a sociálne dôsledky ťažkého zdravotného postihnutia, podporovať u klientov výdrž, odvahu, schopnosť sústredenia sa na pracovnú činnosť, v komunite ich naučiť prijať a dávať pomoc, až po schopnosť naučiť sa samostatne žiť.“

Združenie prezentovalo svoju činnosť a ponúkalo drobné vianočné dekorácie za dobrovoľný príspevok v stánku USSK 12. decembra. Ak ste sa pri ňom nestihli zastaviť, pozývajú na Vianočné trhy ku fontáne na KVP aj v piatok 16.12.2022.

Podobne ako Malvína sa tomuto združeniu rozhodla pomôcť aj Mária Barnová, ktorá pracuje ako manažérka projektov na úseku GM pre transformáciu údržby a podporu výroby. Zastúpila svoju dcéru Sarah, ktorá má nabitý študijný program na Národnom inštitúte aplikovaných vied v Toulouse vo Francúzsku a na Slovensko sa chystá až v lete. Aj pre Máriu bola dobrovoľná služba v stánku veľmi zaujímavá skúsenosť. „Jedna z klientok mi porozprávala, ako úspešne sa jej podarilo opäť sa zaradiť do normálneho života vďaka pomoci strediska. Pri stánku sa zastavilo nie málo ľudí, ktorí sa zaujímali o toto združenie a zároveň prispeli dobrovoľným príspevkom za krásne vianočné ozdoby, ktoré klienti ručne vyrábali. Zo všetkých mi nedá nespomenúť malé dievčatko, ktoré sa k nášmu stánku vrátilo asi 4-krát, aby ešte kúpilo ručne vyrábaného malého snehuliačika svoju kamarátovi. Bolo to veľmi krásne a dojemné, ale zároveň aj poučné pre dospelého človeka.“ 

Že najväčší záujem bol práve o zvieratká a hviezdičky ručne vyrobené z látok, potvrdzuje aj Malvína. Starší návštevníci stánku si za dobrovoľný príspevok odniesli anjelov a drevené stromčeky. „Peniaze vyzbierané počas tohto podujatia by chceli využiť na chod zariadenia a výlety pre klientov, ktoré si u nich získali veľkú obľubu a vďaka ktorým sa dokážu lepšie zaradiť do bežného života,“ dodáva.

Malvína i Mária (na fotografii prvá a druhá zľava) sa zhodli, že poskytovať charitatívny stánok neziskovým organizáciám je perfektný projekt, lebo aj tí ľudia, ktorí o ich prospešnej činnosti doteraz nevedeli, sa môžu veľa dozvedieť a podporiť ich.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...