KONTAKT  |    _eng _sk

Príspevok k dobrej propagácii tradičných povolaní
           Pridané: 14.06.2017
Autor: Ján EIBEN
Kategória: Študenti

Bezmála šesťdesiat žiakov šačianskej školy praxovalo v tomto školskom roku vo fabrike

Jednou z možností overenia, rozšírenia a upevnenia získaných odborných vedomostí a zručností žiakov stredných odborných škôl je plánovaná prevádzková prax v poslednom ročníku štúdia. Pre žiakov SOŠ Košice – Šaca bola organizovaná v zmysle podpísanej zmluvy o poskytovaní praktického vyučovania v podmienkach U. S. Steel Košice. V tomto školskom roku sa jej zúčastnilo 59 žiakov študijných odborov mechanik elektrotechnik, hutník operátor, mechanik strojov a zariadení a programátor pre obrábacie a zváracie stroje a zariadenia.

Žiaci praxovali v ôsmich závodoch na vyše tridsiatich pracoviskách, a to pod dozorom svojich inštruktorov. Priebeh praxe bol pokojný, nenarušený mimoriadnou udalosťou. Zvlášť kladne možno hodnotiť príkladnú starostlivosť a kamarátsky prístup zamestnancov jednotlivých pracovísk  aj vďaka čomu všetci žiaci po ukončení štúdia by sa radi vrátili na miesto, kde praxovali  a nastúpili do trvalého pracovného pomeru.

Medzi žiakmi, ktorí absolvovali prax v tomto školskom roku v U. S. Steel Košice, boli aj úspešní reprezentanti školy. Viacerí z nich dosiahli pekné úspechy na celoštátnych súťažiach. Patril k nim aj Tibor Lipán, dvojnásobný víťaz krajského kola ZENIT, ktorý obsadil aj 2. miesto v celoštátnej súťaži zručnosti žiakov ručných povolaní, Tomáš Seman, víťaz krajského kola ZENIT  majúci na svojom konte i 3. miesto v celoštátnej súťaži žiakov v programovaní CNC techniky, Viktor Šesták, víťaz krajského kola ZENIT žiakov strojných povolaní,  Peter Trebuňak, víťaz krajského kola ZENIT v programovaní, ako aj Pavol Palenčár a Pavol Mikolaj, ktorí v súťaži družstiev elektrikárov  obsadili 1. miesto na celoštátnej súťaži zručnosti.

Dobre organizovaná prax, po ktorej odchádza žiak spokojný s dobrým pocitom a s presvedčením správnej voľby povolania, má veľký význam aj pre personálne zabezpečenie budúcich zamestnancov zamestnávateľa. Aktuálne sa o tom čím ďalej, tým viac hovorí v súvislosti s nedostatočným záujmom mladých ľudí o tradičné remeslá. Poďakovanie preto patrí všetkým tým, ktorí sa aj v tomto školskom roku podieľali na úspešnom priebehu prevádzkovej praxe a ktorí svojou prácou a prístupom k žiakom prispeli k dobrej propagácii potrebných tradičných povolaní.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat
20.06.2022
Do Botanickej záhrady UPJŠ prinášame viditeľné zmeny

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...