Vyhľadávanie:

Prvý výkop pred päťdesiatimi rokmi

Prvý výkop pred päťdesiatimi rokmi

V pondelok 4. januára 2010 uplynulo päťdesiat rokov od chvíle, čo sa na rázcestí Šaca - Veľká Ida - Košice zišli stavbári i prví zamestnanci metalurgického kombinátu, aby, ako o tom 19. decembra 1960 píše prvé číslo vtedajšieho závodného časopisu pracujúcich Východoslovenských železiarní Oceľ východu, začali stavať dielo, ktoré na nepoznanie zmenilo ráz východného Slovenska. Huta v Košiciach - miesto vybrali stranícke a vládne orgány spomedzi devätnástich rôznych lokalít v regióne, bola plánovaná ako prvý podnik s uzavretým hutníckym cyklom v ČSSR, s najnovšou technikou a technológiou i najvyššou automatizáciou zložitých hutníckych procesov.

V tom čase sa už niekoľko tisíc východniarov zaúčalo v ostravských závodoch, kde sa za pomoci českých odborníkov snažili zvládnuť náročné hutnícke profesie, veď kraj, v ktorom nový kombinát vyrastal, nemal nijaké tradície priemyselnej veľkovýroby. Neuplynulo ani štyridsať dní a stavbári sa mohli pýšiť prvým úspechom. V budovách na stavenisku bývalého HUKA dali 12. februára 1960 do prevádzky provizórnu zvarovňu rúr.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...