KONTAKT  |    _eng _sk

Rekonštrukcia Švecovej studne
           Pridané: 31.8.2016
Autor: -c-
Kategória: Komunita

V Oľšove ukončili projekt z grantového programu Spoločne pre región

Poznáte Oľšov? Menšia dedinka ležiaca na rozhraní spišsko –šarišského pohoria v povodí hornej Torysy má za sebou už vyše sedemstoročnú históriu. Prvá písomná zmienka o nej uzrela svetlo sveta 19. apríla 1309, keď magister Herikus predal za 80 mariek striebra zem zvanú Olsowa Michalovi zo Spiša. Dnes má obec s takmer deväťdesiatimi rodinnými domami bezmála štyristo obyvateľov, disponuje všetkými inžinierskymi sieťami i rekonštruovanými miestnymi komunikáciami. A práve odtiaľto vzišiel pekný komunitný projekt, ktorý presvedčil posudzovaciu komisiu grantového programu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región v tomto roku natoľko, že jeho realizáciu podporila sumou 1074 eur. Rekonštrukcia Švecovej studne sa mohla začať.

Starosta Oľšova Pavol Hovančík prezrádza viac. „Už v minulosti nás trápilo, že sa v centre našej obce nachádza studňa, ktorá nepôsobí esteticky a príjemne. Odstrániť jej starý skelet a zatvoriť ju by bola veľká škoda. Pozemok, na ktorom studňa stojí, vlastnili štyri dcéry nebohého Štefana Šveca, odtiaľ teda pochádza názov Švecova studňa, a tak vo mne skrsla myšlienka odkúpiť ho do vlastníctva obce. Vlastníčky pozemku, Margita Hovancová, Irena Krajňáková, Cecília Goliášová a Sabína Hurtuková, bez problémov s predajom súhlasili a boli maximálne ústretové,“ konštatuje starosta a dodáva, že pozemok obec odkúpila od vlastníčok za symbolické jedno euro, za čo im patrí srdečná vďaka.

Po odstránení starého skeletu z kamennej studne bolo cez priezračnú vodu vidieť, že sú v nej spadnuté dve staré vedrá. Obecní dobrovoľní hasiči zbavili studňu nánosu i bahna na jej dne a očistili kamenné murivo. Potom prišla na rad rekonštrukcia vrchnejčasti základu studne, ktorú šikovní dobrovoľníci spevnili oceľovou kari sieťou a obložili prírodným kameňom.

„Na týchto prácach sa podieľal zamestnanec U. S. Steel Košice z divízneho závodu Vysoké pece Dušan Bučko,“ ozrejmuje starosta Pavol Hovančík. „Zrub drevenej studne a drevenú lavičku z masívu dodala stolárska firma zo susednej obce Torysa, pričom niektoré aktivity projektu boli realizované dodávateľským spôsobom.“

Slávnostne otvorenie rekonštruovanej studne sa uskutočnilo v sobotu 13. augusta 2016. „Aj keď sa studňa nebude používať, starším určite prinesie spomienky a mladším sprítomní jeden z prvkov tradičného spôsobu života z čias, keď neexistovali vodovody,“ poznamenáva Pavol Hovančík. Stred obce teda získal nový rozmer. Dýcha históriou.

Empty

ODPORÚČAME

16.1.2019
U. S. Steel Košice postaví novú linku na výrobu elektrotechnickej ocele
19.12.2018
Aj malými činmi sa dajú dosiahnuť veľké veci
4.12.2018
Hutníci majú srdcia otvorené potrebám druhých