KONTAKT  |    _eng _sk

Rozvíjame a skvalitňujeme komunitný život
           Pridané: 15.03.2017
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: Projekty pre zamestnancov

Vyhodnotili jubilejný desiaty ročník grantového programu Spoločne pre región 2017

V piatok 10. marca 2017 vyhodnotili na pôde spoločnosti U. S. Steel Košice jubilejný desiaty ročník grantového programu Spoločne pre región z dielne košickej oceliarne a Karpatskej nadácie. Neziskové organizácie i miestne samosprávy sa v rámci programu mohli opäť uchádzať o finančnú podporu svojich inovatívnych projektov z oblasti bezpečnosti vo všetkých sférach života, využívania voľného času detí a mládeže, ochrany prírody a životného prostredia. Program od svojho otvorenia až doteraz podporil celkovou sumou vo výške viac ako 241 904 eur dovedna už deväťdesiatpäť projektov, ktoré zmenili kvalitu života mnohých obyvateľov a komunít vo východoslovenskom regióne. Zástupcom šiestich organizácií z Košického a Prešovského kraja symbolické šeky odovzdali v prítomnosti organizátorov programu a zamestnancov huty, ktorí na nich participujú, prezident firmy Scott Buckiso a riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel.

HUTNÍCI ROBIA PRE KOMUNITU NEMÁLO

„Plne si v našej spoločnosti uvedomujeme, že naša fabrika je veľkou súčasťou tohto regiónu a že to, čo robíme a čo robíme pre komunitu má naňho veľký dopad,“ prihovoril sa účastníkom slávnostného ceremoniálu prezident U. S. Steel Košice Scott Buckiso a poznamenal, že na vyhodnotení grantového programu Spoločne pre región sa rád zúčastňuje aj preto, že zamestnanci košickej oceliarne sú súčasťou mnohých projektov. „Okrem toho, že tvrdo pracujú a pomáhajú firme byť úspešnou, robia veľa aj pre tento región a svoje okolie, čo je niečo, čo si skutočne zasluhuje náš obdiv,“ uviedol okrem iného a poďakoval všetkým aktérom ocenených projektov za ich podiel na ich koncipovaní a realizácii.

Spoluprácu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie, ktorá trvá už desať rokov, ocenila vo svojom vstupe aj jej riaditeľka Laura Dittel. „Za ten čas sme spoločne podporili takmer sto projektov,“ uviedla. „Chcela by som sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa na realizácii projektov podieľali a podieľajú. Sú to ľudia, ktorí svoj voľný čas, dobrovoľnícku prácu, energiu, know-how dávajú v prospech nášho regiónu, aby sme my všetci ostatní mohli mať z toho úžitok.“ Zdôraznila tiež, že medzi osobitnú kategóriu zaraďuje zamestnancov U. S. Steel Košice, ktorí po ťažkej práci vo fabrike stále majú dosť energie a pomáhajú pri projektoch, veľmi aktívne sa do nich zapájajú a zohrávajú pri ich realizácii dôležitú úlohu. Poďakovanie tiež adresovala členom hodnotiacej komisie za ich prácu a spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorá v oblasti spoločenskej zodpovednosti zohráva nielen v Košiciach a na východnom Slovensku, ale aj v celoslovenskom meradle dôležitú úlohu. „Pre nás je od samého začiatku veľkou inšpiráciou, pretože sa správa ako dobrý a zodpovedný sused, ako niekto, komu mimoriadne záleží na regióne, v ktorom podniká,“ povedala.

ČO HOVORÍ HODNOTIACA KOMISIA

V komisii, ktorá hodnotila tohtoročné projekty uchádzajúce sa o grant z Košického i Prešovského kraja, ako konštatovala Ľubomíra Šoltésová z útvaru Riaditeľa pre Vonkajšie vzťahy a zároveň jej členka, pôsobili aj ďalší zástupcovia z košickej oceliarne – generálny manažér pre environment Miloš Fodor a riaditeľ pre odčlenenie Ferroenergy Ján Novák, ako aj z neziskových organizácií. „To preto, aby sme zabezpečili vyvážený pohľad na hodnotené projekty,“ ozrejmila. Dodala tiež, že kým niektoré žiadosti o grant spĺňali všetky náležitostí, projekty boli pripravené dobre, iné zasa nie. „Niekedy sme aj sklamaní z toho, že žiadatelia nevyužijú čas, ktorý majú na prípravu projektov a tiež možnosť projekt odkonzultovať a zlepšiť ho. Tešíme sa projektom, ktoré dokážu zapojiť do realizácie širokú komunitu, dokážu spojiť miestnu samosprávu, neziskové organizácie, miestnych podnikateľov, aby spoločne vytvorili niečo trvalo prospešné pre ľudí, ktorí v danom regióne žijú. Verím, že sme vybrali dobre,“ vyslovila presvedčenie Ľubomíra Šoltésová.

 

INŠPIRÁCIE Z DRUŽSTEVNEJ PRI HORNÁDE I ZO SOĽNOHRADU

Krátko pred vyhlásením výsledkov grantového programu Spoločne pre región 2017 sa o svoje skúsenosti pri realizácii vlaňajších úspešných riešení podelili dvaja zástupcovia podporených organizácií.

Starosta obce Družstevná pri Hornáde Ján Juhás prostredníctvom prezentácie bohatej na fotodokumentáciu priblížil účastníkom slávnosti zameranie projektu Deťom pre radosť i celú jeho myšlienku, ktorú sa podarilo uskutočniť. „V obci sme pociťovali deficit priestorov na oddych hlavne pre deti. Rozhodli sme sa ich vybudovať a zapojiť do prác miestnu komunitu. Postupom času sa podarilo priestor pred obecnou bytovkou zmeniť na nepoznanie,“ konštatoval starosta. Práce, ako ozrejmil, začali v minulom roku na jar terénnymi a sadovými úpravami aj v rámci akcie Vyčistime si obec, pokračovali obnovením detského ihriska, kolotoča, preliezačiek, lavičiek, pribudlo aj svojpomocne vyrobené pieskovisko. Pôvodné predstavy sa zmenili na skutočnosť. Dôležité je povedať, že aj vďaka tomu, že ruky k dielu priložili skutočne celé generácie dobrovoľníkov. A nechýbali medzi nimi ani obyvatelia obce – zamestnanci košickej oceliarne. „Tým, že sme do zveľaďovania priestoru a vybudovania ihriska pre deti zapojili mnohých ľudí z komunity, sme presvedčení, že udržateľnosť projektu budeme vedieť zabezpečiť,“ poznamenal Ján Juhás.

Obec Ruská Nová Ves vlani uspela s projektom Soľ nás spája, ktorý je založený na spolupráci samospráv a dobrovoľníkov pri snahe udržať kultúrne dedičstvo. Ako uviedol jeden z jeho hlavných aktérov Martin Sárossy, po Šarišskom hrade a Obišovskom hrade sa skupina nadšencov rozhodla venovať Soľnohradu prezývanému aj Zbojnícky hrad. „Hlavné ciele projektu boli dva. Spevniť prístupovú cestu k hradu tzv. šetovaním a začať s obnovou zaniknutej hradnej architektúry,“ uviedol. Desiatky dobrovoľníkov, medzi nimi aj skupina odborárov, zamestnancov spoločnosti U. S. Steel Košice a ich rodinných príslušníkov či účastníci letného dobrovoľníckeho tábora so zahraničnou účasťou, odpracovali na tomto nesporne inšpiratívnom projekte, ktorý už vstúpil do novej fázy a pokračuje ďalej, desiatky a desiatky hodín.

 

PROJEKTY HODNÉ NASLEDOVANIA

V novom ročníku grantového programu Spoločne pre región 2017 uspelo dovedna šesť organizácií, medzi ktorými sú obecné samosprávy i neziskové organizácie. Napríklad Detská železnica Košice vytvorí v novopostavenej staničnej budove zázemie pre malých železničiarov a ich záujmy, voľnočasové centrum Domka Košice zasa odovzdá dlhoročné skúsenosti s dobrovoľníctvom ďalším mladým nasledovníkom. Občianske združenie Barlička z Prešova posunie svoj veľký projekt trojgeneračnej záhrady do ďalšej fázy a Kynologický klub Ľubovňan v Starej Ľubovni odstráni devastačné následky povodní, zrekonštruuje verejne dostupný areál
a zabezpečí organizovanie podujatí pre všetkých, ktorí majú radi štvornohých najlepších priateľov človeka.

Zabodovala aj obec Hažlín v bardejovskom okrese s projektom Zmeňme čiernu skládku na oddychovú zónu, na realizáciu ktorej získala 2 483 eur. Jej starosta František Olah prezradil, že obec si dala za cieľ zapojiť do realizácie projektu svojich obyvateľov i organizácie, ktoré v Hažlíne pôsobia. Sú presvedčení, že prilákajú k spoločnému dielu mnohých. „Veríme, že ich inšpirujeme a zmobilizujeme... Aj v našej obci máme, podobne ako sme videli na prezentácii predchádzajúceho už realizovaného projektu v Družstevnej pri Hornáde, takzvané hluché miesta, ktoré si revitalizáciu priam žiadajú. V rekultivovanom priestore chceme vytvoriť niečo nové, čo by bolo užitočné a čo by občanom slúžilo. Chceme na ňom, v blízkosti detského ihriska, postaviť aj drevený altánok, ktorý poslúži malým deťom i žiakom základnej školy na vyučovanie v prírode,“ priblížil niektoré zámery projektu starosta.

„Naša obec Jarabina sa nachádza v slovensko-poľskom pohraničí v okrese Stará Ľubovňa a naším cieľom je už niekoľko rokov vybudovať v jej centrálnej časti, na vŕšku v lesíku s krásnym výhľadom na Vysoké Tatry, oddychovú zónu s prístreškom a s informačnými tabuľami,“ predstavila zámer, ktorý sa vďaka podpore chystajú v obci realizovať, starostka Lívia Kovalčíková. Autorom projektu Lesopark Jarabina ide o propagáciu tohto krásneho prostredia nielen medzi mladou generáciou, ako naznačila starostka, ale aj medzi občanmi všetkých vekových kategórií a návštevníkmi obce. „Chceme im vytvoriť príjemné miesto na posedenie a oddych, priblížiť im krásu našej prírody a poukázať na nehmotné bohatstvo, ktoré nás obklopuje.“

» Viac o grantovom programe Spoločne pre región

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...