KONTAKT  |    _eng _sk

Slovensko majú stále v srdciach
           Pridané: 22.08.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 34/2005

Pri ceste do rodnej vlasti neobišli ani U. S. Steel Košice

Rodisko je rodisko. A zrejme to tak stále cítia aj tisícky Slovákov, ktorí sa vysťahovali z našej krajiny do Spojených štátov amerických v niektorej z mohutných emigračných vĺn v uplynulom storočí. Na Slovensko sa radi opakovane vracajú a aj v novej domovine sa snažia, najmä tí starší, udržiavať jazyk, zvyky a tradície. Presvedčila nás o tom v uplynulý piatok skupina bezmála tridsiatich amerických Slovákov združených vo First Catholic Slovak Union, ktorí sa rozhodli v tomto roku navštíviť svoju rodnú vlasť. Popri návratoch na známe miesta objavujú aj nové. Do programu sa tak dostala aj návšteva americkej oceliarskej spoločnosti v Košiciach. Hoci dámy i páni boli už v poproduktívnom veku, záujem o okolité dianie by im mohol závidieť nejeden oveľa mladší súčasník.
Veľmi pozorne si vypočuli slová riaditeľa pre Vonkajšie vzťahy U. S. Steel Košice Jána Baču, ktorý ich informoval o činnosti huty. Nasledujúce minúty sa podobali priam tlačovej besede. Čochvíľa sa dvíhala ruka a padali otázky. Seniorov zaujímalo takmer všetko týkajúce sa chodu oceliarskej spoločnosti. Výrobný program, profit, zamestnanosť, teritóriá obchodovania, odborová organizovanosť, ale napríklad i to, pod akým názvom výrobcu sa predávajú naše výrobky, či americkým alebo slovenským. Obrázok o firme doplnil film približujúci činnosť huty a tiež exkurzia, počas ktorej mali možnosť vidieť koksárenské batérie, vysoké pece, oceliareň, obidve valcovne i zušľachťovne.
Hoci sa debatovalo v angličtine, ktorú si ako dorozumievací jazyk so smiechom odsúhlasili, niektorí aj po desaťročiach života v Amerike rozprávajú po slovensky výborne. Ako Maria Bandjlich. Pochádza zo Spišských Vlách a do štátov odišla v roku 1947 z Bratislavy, kde študovala na Univerzite Komenského. Začiatok v novej vlasti bol, povedala, ťažký. Dnes žije v meste Bridgewater v New Jersey. "Na Slovensko chodievam pravidelne, takmer každé dva roky, Košice poznám veľmi dobre, ešte zo študentských čias. Za tie roky vidím progres, ktorý Slovensko urobilo. S rodákmi sa pravidelne stretávam aj u nás na slovenských dňoch. Vlani prišlo vyše pätnásťtisíc Slovákov, väčšina z východu. Bolo to veľmi pekné."
Optimizmom a dobrou náladou sršali aj manželia Karchoví - Michael a Mary z mesta Edison, tiež v New Jersey. Na Slovensko cestujú pravidelne, tento rok so sebou zobrali aj dve dcéry a tri vnučky. "Chceme im ukázať kde sú korene našej rodiny," svorne zvestovali. "Môj starý otec pochádzal z Cejkova, ja som sa narodila v Amerike, rodičia so mnou ako trojročnou prišli späť. Vrátiť som sa rozhodla v šestnástich rokoch," vysvetľovala pani Mary. "Slovensko mám veľmi rada a v Amerike sa angažujem vo všetkých slovenských spolkoch." Po slovensky naučila aj svoje deti a zopár slov ovládajú aj vnúčatá. Manžel Michael Karch opustil Slovensko v roku 1949 a kým zakotvil v Spojených štátoch, päť rokov žil aj v Austrálii. Má tam veľa známych a priateľov, ktorých s manželkou už tiež boli navštíviť. "Na Slovensku sa nám veľmi páčia kúpele, boli sme už v Trenčianskych Tepliciach, Dudinciach, Bardejove i Piešťanoch," vyratúval miesta, kde už v minulosti boli. "Teraz nás čaká návšteva Vysokých Tatier, Viedne, Krakova, Bratislavy a v sobotu sa zíde v Cejkove celá rodina," dodala natešene Mary Karch.

Empty

ODPORÚČAME

04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?
21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...