Vyhľadávanie:

Štátne divadlo pomáha ukrajinským umelcom a ich rodinám

Štátne divadlo pomáha ukrajinským umelcom a ich rodinám

Štátne divadlo Košice a jeho zamestnanci od prvých minút vojny na Ukrajine vyjadrujú nielen slovne veľkú podporu, solidaritu a spolucítenie s trpiacimi ľuďmi za našimi východnými hranicami. Pre mnohých kolegov v balete, orchestri, ale aj v zbore, je Ukrajina rodnou vlasťou, v ktorej žijú ich najbližší.  Aj preto sa od prvých minút nielen z nich, ale aj z mnohých ďalších členov divadelnej rodiny stali dobrovoľníci, ktorí nezištne pomáhajú ako sa len dá.

V prvých dňoch od vypuknutia vojny prichádzali na Slovensko predovšetkým príbuzní a známi umelcov najmä z baletu, v divadle prichýlili aj kolegov, rovnako predovšetkým z radov tanečníkov z rôznych častí Ukrajiny, hlavne z Kyjeva. Ubytovanie im zabezpečili v priestoroch Malej scény ŠDKE, kde má divadlo niekoľko miest v izbách určených na ubytovanie hosťujúcich umelcov. Niektorých ubytovali tanečníci baletu u seba doma. Väčšinou boli pre nich Košice len prestupnou stanicou. Azda najznámejšou bola bývalá sólistka baletu Národnej opery Ukrajiny Tatiana Andrejeva, ktorá spolu so svojimi deťmi strávila v Košiciach niekoľko dní po takmer trojdňovej ceste z Kyjeva na ukrajinské hranice.

Utečencom, ktorých prichýlilo Štátne divadlo pomáhame aj my. Vďaka projektu Darujte obed sme doteraz pomohli 62 ľuďom z Ukrajiny, celkovo to bolo 180 obedov.

Štátne divadlo Košice sa zapojilo aj do medzinárodného projektu „Svetlo pre Mariupoľ“ ktorú iniciovalo Národné divadlo v Prahe a pripojili sa k nej mnohé divadlá v Česku, na Slovensku aj v zahraničí. Počas večera 22. marca sa pred divadlami objavili kriedou napísané, respektíve sviečkami vytvorené nápisy "ДЕТИ". Divadlá tak symbolicky vyjadrili podporu ťažko skúšanému ukrajinskému mestu a zároveň upozornili na bezprecedentný vojnový zločin, akým bolo zbombardovanie divadla v Mariupole, ktoré slúžilo ako úkryt stoviek detí a žien.

Fotografia z rozsvieteného nápisu pred Štátnym divadlom Košice je na titulke tohto článku,

 Foto: ŠDKE

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...