Vyhľadávanie:

Stláčať či nestláčať?

Stláčať či nestláčať?

Separovanie nápojových obalov je jednoduché

Zálohovanie nápojových plechoviek a plastových obalov s objemom 0,1 až 3 litre začalo na Slovensku od 1. januára tohto roku. Za plastové fľaše a plechovky označené symbolom Z a textom Zálohované zaplatíme zálohu 15 centov a pri vrátení ich dostaneme späť.

Systém môže trošku komplikovať ten fakt, že obchodníci potrebujú dopredať aj nápoje, ktoré takéto označenie nemajú. Môžu tak robiť do konca júna. Samozrejme, v obchodoch stále aj po tomto termíne budeme môcť kúpiť v plastových obaloch či plechovkách olej či mlieko. Tieto obaly však do systému zálohovania nepatria.

A na dôvažok, v podmienkach U. S. Steel Košice nám do celého systému vstupujú aj zálohované fľaše z ochranných nápojov v rámci pitného režimu v hutníckych prevádzkach. Ide o nesladenú minerálnu vodu Rajec v objeme 1,5 litra.

Takže, ako sa v tom vyznať?

Je to jednoduché, keďže máme v podstate len 3 možnosti:

1/

v ktorejkoľvek predajni na Slovensku alebo v bufetoch Eurest v areáli USSK kúpim nápoj v zálohovanej plastovej fľaši/plechovke označenej symbolom Z a textom Zálohované a zaplatím zálohu

→ nestlačený obal s vrchnákom a nepoškodeným čiarovým kódom vrátim v ktorejkoľvek predajni, resp. od 1.4.2022 aj priamo v bufetovej sieti Eurest a zálohu dostanem späť

2/

v ktorejkoľvek predajni na Slovensku alebo v bufetoch Eurest v areáli USSK kúpim plastovú fľašu alebo plechovku, ktorá nemá označenie Z a text Zálohované

stlačené plastové fľaše aj plechovky separujem do žltých nádob na plastový komunálny odpad

3/

v rámci pitného režimu v USSK dostanem ochranné nápoje v zálohovaných plastových fľašiach

→ nestlačený obal s vrchnákom a nepoškodeným kódom vhodím v areáli USSK do špeciálnych žltých nádob s označením PITNÝ REŽIM, resp. PET fľaše nestlačené/prázdne z ochranných nápojov. Keďže zálohu za nápoje zaplatil zamestnávateľ, ten si ju pri vrátení fliaš uplatní.

Na záver pripomíname, že najlepší odpad je ten, ktorý vôbec nevznikne. Ak už odpad vytvoríme, správnym separovaním znižujeme jeho negatívny vplyv na životné prostredie.

Ďalšie tipy, ako môže každý z nás prispieť k ochrane prírody, nájdete aj v online verzii Ocele východu: U. S. Steel Košice - Oceľ východu - archív (usske.sk), alebo na intranetovej stránke venovanej ekológii: Útvar GM pre environment - Environment Dept. (uss.com)

Olívia Melegová, Ľubomíra Šoltésová

Titulné foto: freepik.com

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...