Vyhľadávanie:

TOSCA sa vracia na dosky Štátneho divadla Košice

TOSCA sa vracia na dosky Štátneho divadla Košice

Po takmer dvoch desaťročiach sa do Štátneho divadla Košice vracia jedna z najslávnejších opier svetového operného repertoáru, TOSCA talianskeho Giacoma Pucciniho. Už v piatok 11. februára a v sobotu 12. februára si môžu nielen priaznivci opery pozrieť v Historickej budove ŠDKE verejné generálky inscenácie, ktorú operný súbor pripravoval počas prísnych pandemických opatrení a lockdownu. Premiéra nového titulu v repertoári Opery ŠDKE je vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu naplánovaná do premiérového týždňa na začiatku mája.    

Príbeh o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim a sadistickom šéfovi polície Scarpiovi so strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho, ktoré sa stali nesmrteľnými, patrí vo všetkých svetových operných domoch k nosným inscenáciám ponúkaného repertoáru. Inak tomu nie je ani v Štátnom divadle Košice. Tosca ešte na doskách Národného divadla v Košiciach odznela prvýkrát v máji 1948, naposledy už na javisku Štátneho divadla Košice v októbri 2002. 

Režisérom novej inscenácie je Anton Korenči, ktorý má v realizačnom tíme „hviezdne“ obsadenie. Kostýmy pripravil jeden z najznámejších slovenských módnych návrhárov Boris Hanečka a scénickú podobu dala novej opere výtvarníčka Lucia Tallová, ktorá špeciálne pre novú košickú Toscu vytvorila monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”.  O hudobné naštudovanie sa postaral šéfdirigent a zbormajster Opery ŠDKE Peter Valentovič.

Nemenej zaujímavé je aj sólistické obsadenie pripravovanej inscenácie. V postave Florie Toscy sa predstaví hosťujúca arménska sopranistka Karine Babajanyan, sólistka popredných európskych operných domov  a nová Tosca Viedenskej štátnej opery,  ktorá túto rolu s veľkým úspechom stvárnila v roku 2019 po boku svetoznámeho tenoristu Piotra Beczału.  Domácou Toscou bude sólistka Opery ŠDKE, sopranistka Tatiana Paľovčíková Paládiová, ktorá túto výnimočnú postavu Florie Tosca  naštudovala prvý krát pred dvadsiatimi rokmi.

Foto: Štátne divadlo Košice

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...