Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Deal with. This expression is slightly tricky in terms of its form - "to deal" is a strong (irregular) verb (deal /díl/- dealt /delt/- have dealt; compare mean - meant - meant, feel - felt - felt, or sleep - slept - slept), but it's more tricky in terms of what it really means. Very often you can't be sure if it means "riešiť" or "vyriešiť", so you have to decide from the context, using a bit of deduction.

The social partners want to deal with the problems in European steelmaking. From the form "to deal" (rather than "dealing") and deducing from what I suspect the social partners want (i.e. an end to the problems), I would tend towards translating this as "vyriešiť problémy". But if you know someone is a procrastinator (look it up!) and you hear them say: "We need to deal with this fairly soon", then I think the translation should be: "Potrebujeme to riešiť", i.e. not to really solve the problem, but just talk about it and hope it goes away.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...