Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Cabbage. Comparing the Slovak and English languages, the usual result is that whereas particular Slovak words have a range of meanings in different contexts, English tends to have different words with specific meanings for each context. For example, "oceniť" could mean to put a value on something (a pair of antique shotguns, say), to respect or esteem a person, or to appreciate their work or efforts, or to give somebody an award or a prize.

But with cabbage, the boot is on the other foot - there are several specific words in Slovak for different kinds of cabbage: "kel" is green cabbage, and if it is "kučeravý" it is curly or savoy cabbage, but if it is "ružičkový" it is Brussels sprouts; "kapusta" is white cabbage, but if it is "červená" it is red cabbage. In any case it is all cabbage in English, so once again the "one word - one meaning" people are going to have trouble with understanding.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...