Vyhľadávanie:

Tricky Words in this week's OVI

Tricky Words in this week's OVI

Manage and manager. The root of these words is the Latin 'manus' meaning 'hand', so there's a link here with the idea of 'handling' (or 'manipulating') things or people. Somebody who manages a section, department, division, factory or company in fact manages (controls) the PEOPLE under him/her, so a manager is someone who ensures that people work properly, so that the organization functions properly. This is not an easy task, so the word 'manage' often suggests 'to do something with difficulty' or 'to achieve a surprising result', like the maintenance staff who have managed to work withut injury for over a year.

A more positive expression is 'they have succeeded in working…'. So the Slovak meaning is "podarilo sa im". When someone says: "We managed to get tickets for the concert", the Slovak idea is not just "vybavili sme si lístky", but "horko-ťažko sa nám podarilo zohnať si lístky". Ordinary "vybaviť" is 'arrange' in English.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...