Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Extra tricky this week, because the words are not here in OVI, but in the USSK Public Affairs 2007 calendar with truly excellent, original pictures created by Jana Šlosárová to illustrate a selection of Slovak proverbs (príslovie), sayings (porekadlá) and folk lore (pranostiky), which I have attempted to translate.

There are some general proverbs, which also have their own English equivalents - Vrana k vrane sadá... is Birds of a feather flock together. No problem. But I couldn't find original English versions for the sayings, so I translated them practically word-for-word. And the folk lore connected with name-days makes little sense in English - I mean: Joseph builds bridges?? There's not enough space to explain that St.Joseph's Day is near the end of winter, when the weather is extremely changeable, and river ice cracks up by day and refreezes overnight, making new "bridges" for daring people. For me, this calendar also does something to preserve the intangible cultural heritage of this region of Slovakia. All the Best in 2007 to all our readers!

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...