Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Civic, civil, civilian. All these adjective words are derived from the Latin word 'civis' meaning citizen, a city inhabitant, so the tricky thing is to make clear the differences between them. Civic is used for things closely connected with life in a city. City Hall is the equivalent of "mestský magistrát", but the Civic Hall is for entertainment - concerts, exhibitions or cinema clubs, for example.

A civic association is a group of citizens with a common goal; the equivalent institution in a village is called the pub. Civil focuses more on the quality of being a citizen, so it can be a synonym for 'polite' (from Greek 'polis' meaning city). Civil law protects people's private rights, and the civil service is "štátna správa" in the UK. Civilian indicates an ordinary citizen who is not enrolled in the armed (military) forces. Civilian service was the alternative to basic military service, where young men could work in hospitals, special schools or institutions instead of doing army training, if they were conscientious objectors.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...