Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Host and guest. "Host" (say /houst/)is a good example of how to learn an English word by always remembering that it means the exact opposite of what it looks like in Slovak, because it doesn't mean "hosť" but "hostiteľ". The place of business which is run by a host is a hostel (lower standard of accommodation) or a hotel (higher standard). Other meanings of host are "army" or "crowd", but also the wafer you get on your tongue during communion at mass in church.

Ironically "guest" (say /gest/) is historically linked with the Slovak "hosť" through the German word "Gast", and this is an example of the same word beginning with either "g" or "h" depending on which language we're using. The word hospital is based on the Latin idea of a place for looking after visitors, then taking care of guests with problems, then treating patients with illnesses. So "guest" means "hosť", and "host" means the opposite.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...