Vyhľadávanie:

Tricky words in today´s OVI

Tricky words in today´s OVI

Strip, kit and gear. These are informal words for the special clothes and equipment worn and used by players of various sports. Strip is especially for the clothes, gear for the equipment, and kit can refer to both. Strip includes the idea of the designs and colors which identify the team, the player and the sponsors especially on ice-hockey and football (soccer) shirts, shorts and socks. Kit includes the ice-skates, hockey-stick, gloves, protectors and helmet, or the soccer boots and shin-pads (and gloves for the goalkeeper).

Gear focuses on the more technical items of sports equipment, including tape for the hockey-stick, or replacement screw studs for soccer boots. The most important thing for Slovak people to remember when talking about sports clothes in English is how to translate "dres". The worst thing is to suggest that enormous hulking hockey players wear women's long, evening ball gowns, and the best thing is to use the word "shirt".

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...