Vyhľadávanie:

Účastnícky rekord už prekonaný

Účastnícky rekord už prekonaný

Do štartu 88. ročníka MMM v Košiciach ostáva osemnásť dní

Záujem o najatraktívnejšie športové podujatie, ktorým je Medzinárodný maratónu mieru v Košiciach, z roka na rok rastie. Už teraz je prekonaný jeho účastnícky rekord. Kým vlani bolo na maratón, polmaratón a ďalších sedem sprievodných športových akcií zaregistrovaných rekordných 5 426 účastníkov, k 9. septembru 2011 sa prihlásilo už 6 058 štartujúcich. Aj tento počet môže byť ešte prekonaný, pretože do 1. októbra sa totiž môžu záujemcovia stále prihlasovať a registrovať. Doteraz sa prihlásilo 916 bežcov (846 mužov a 70 žien) na maratón, 1 534 na polmaratón, 242 in-line korčuliarov, 17 handbikerov, jeden vozičkár, 148 členov štafety 4 x 1/4 maratón, 2 200 bežcov na minimaratón U. S. Steel Family Run, 500 súťažiacich v disciplíne Atletika hrou a 500 účastníkov juniorskej štafety.

Najstarší maratón v Európe sa bude niesť v znamení 50. výročia štartu dvojnásobného olympijského šampióna z rokov 1960 v Ríme a 1964 v Tokiu Abebe Bikilu. Ten v roku 1961 triumfoval na maratónskej trati v Košiciach časom 2:20:12 hod. Včera, 13. septembra 2011, bola po tlačovej konferencii v budove historickej radnice otvorená vernisáž výstavy s názvom Bikila. Okrem iných materiálov zo života a športovej kariéry tohto, dnes už nebohého, fenomenálneho bežca z Etiópie, tu môžete vidieť aj bronzovú bustu Bikilu, ktorej autorom je košický akademický sochár Arpád Račko.

Traťový rekord MMM sa za ostatných desať rokov zmenil päťkrát, bezmála o päť minút, na 2:08:33 hod., ktorý vlani vytvoril Keňan Gilbert Chepkwony. Už teraz je známe, že do Košíc príde až dvadsať afrických bežcov so statusom Elite. Viacerí z nich už bežali maratón i rýchlejšie než je aktuálny traťový rekord. Najhorúcejším favoritom je Gashav Melise Asfaw z Etiópie, ktorý osobným časom 2:08:03 hod. vyhral v roku 2006 maratón v Paríži. Organizátori by však 88. ročník podujatia radi ozdobili prvým ženským maratónom pod 2:30 hod. Preto do metropoly východu angažovali nielen skupinku mladých ambicióznych Afričaniek, ale i niekoľko ďalších skúsených vytrvalkýň z Európy. Maratónska premiéra čaká aj členku Obal servisu Košice Katarínu Bérešovú, päťnásobnú víťazku košického polmaratónu. Pokúsi sa splniť kvalifikačný B-limit 2:43 hod. pre účasť na budúcoročné OH v Londýne. Aby to ženy mali na trati o niečo ľahšie než po iné roky, k dispozícii budú mať sprievodné vozidlo s traťovým manažérom a bežcom, tzv. vodičom - "zajacom", ktorý sa postará o udávanie tempa pred skupinou žien v pelotóne.

Aj o divákov pri trati mestského okruhu bude postarané. V rámci sprievodného programu sa môžu zapojiť do vlaňajších úspešných formátov, ako sú Atletika hrou, Cvakni si maratón, Biela noc/Nuit Blanche s večerným ceremoniálom zapálenia maratónskeho ohňa i Hudobný maratón. Ten bude koncipovaný ako hudobná prechádzka v dĺžke päť kilometrov popri maratónskej trati. Hudobné skupiny vystúpia na šiestich tematických hudobných pódiách.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...