KONTAKT  |    _eng _sk

Vysoká pec č. 1 - jubilantka
           Pridané: 30.05.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ, Foto: archív
Kategória: 22/2005
VP
Výstavba vysokej pece č. 1
pred štyridsiatimi rokmi.

Vysoká pec č. 1 má štyridsať rokov. Jubileum sa spája práve s dnešným dňom. Pec slávnostne zapálili 1. 6. 1965 večer o 21. hodine a 30. minúte. Fakľu s ohňom priniesli do Košíc od vysokých pecí v Tisovci a zo Severomoravského kraja, ako symbol priateľstva československých hutníkov - vysokopeciarov.

V čase uvedenia do prevádzky bola košická vysoká pec najmodernejšia a najväčšia v Československu. Do dnešných dní absolvovala dve generálne opravy, v rokoch 1974 a 1986. Po prvej zväčšili objem pece z 1719 metrov kubických na 1864 metrov kubických. Za štyri desiatky rokov vyrobila takmer 34 miliónov ton železa.

Modernizáciou prechádza najstaršia z troch vysokých pecí (VP2 zapálili v roku 1967 a VP3 v roku 1969) aj v týchto dňoch. Stavbári už od februára pracujú na výstavbe odprašovacieho zariadenia, ktoré zlepší pracovné a životné prostredie. Odsávacie zariadenie bude pomocou látkového filtra odsávať tuhé znečisťujúce látky z korýt a žľabov odlievarní. Prvá odlievareň s látkovým filtrom bude hotová v septembri tohto roku a druhá o mesiac neskôr. Ľuďom uľahčia prácu tiež nové hydraulické vŕtačky, upchávačky odpichových otvorov a manipulátory pre kryty hlavného železového žľabu.

Pripravené sú aj ďalšie modernizačné a rekonštrukčné akcie, ktoré skvalitnia prevádzku tohto agregátu. Ich súčasťou bude napríklad i vybudovanie zariadenia na dávkovanie práškového uhlia.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu