KONTAKT  |    _eng _sk

Z gumového granulátu aj multifunkčné ihriská
           Pridané: 11.02.2008
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 06/2008

Podiel spracovaných opotrebovaných pneumatík sa na Slovensku zvýšil päťnásobne

Recyklačný fond (RF) podporil rozšírenie separovaného zberu opotrebovaných pneumatík a ich materiálové zhodnotenie na Slovensku vyše 200 miliónmi korún. Ako konštatoval predseda Správnej rady RF Juraj Dlhopolček, podiel spracovaných opotrebovaných pneumatík sa za šesť rokov zvýšil na viac ako päťnásobok. Kým v roku 2001 spracovali firmy na Slovensku 3100 ton pneumatík, v roku 2006 to už bolo 14 700 ton a vlani 16 500 ton.

"Do roku 2010 chceme zvýšiť podiel vyzbieraných a spracovaných pneumatík minimálne na 70 percent ich výskytu. Dlhodobým cieľom je až úroveň 98 percent. Na Slovensku sa v súčasnosti zabezpečuje materiálové zhodnocovanie opotrebovaných pneumatík v dostatočnej miere," informoval J. Dlhopolček. "Kapacity máme vybudované na 44 tisíc ton. Keďže ich už nie je potrebné budovať, Recyklačný fond bude v budúcnosti podporovať už len zber opotrebovaných pneumatík a zapracovanie drviny z nich do nových výrobkov." Poukázal tiež na to, že zásadný obrat pri budovaní komplexného systému zberu, zvozu, spracovania starých pneumatík a využitia drviny z nich nastal vďaka projektu, ktorý bol zameraný na vybudovanie technologickej linky v Kechneci.

Závod na spracovanie opotrebovaných pneumatík a gumy, ktorý s dotáciou 81 miliónov korún od RF a ďalších finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov Európskej únie vybudovala spoločnosť V.O.D.S., a.s., Košice v kechneckom priemyselnom parku, funguje už druhý rok. Vlani tu spracovali viac ako 15 tisíc ton starých pneumatík, čím dosiahli plánovanú ročnú kapacitu. Vyrobili pritom deväť tisíc ton gumového granulátu, 25 tisíc metrov štvorcových gumových rohoží pre bezpečné detské ihriská a vybudovali desať špeciálnych multifunkčných športovísk s gumovým povrchom.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu