KONTAKT  |    _eng _sk

Zastaviť boj s veternými mlynmi
           Pridané: 30.05.2005
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 22/2005

U. S. Steel Košice pomáha mikroregiónu Hornád likvidovať čierne skládky

Skládky

Čierne skládky. Neduh, ktorý sa aj napriek úsiliu mnohých ľudí, vrátane ochrancov prírody akosi nedarí vykynožiť. Borí sa s nimi, a to bez nadsádzky, vari každá obec na Slovensku. Často pripomína snaha kompetentných o ich likvidáciu boj s veternými mlynmi. Svoje o tom vie i predseda mikroregiónu Hornád a starosta neďalekých Valalík Milan Tóth. Paradoxne obce, ktorá má celkom dobre prepracovaný systém zberu triedeného odpadu.

"Okrem odvozu domového odpadu z takzvaných kuka nádob do spaľovne raz za dva týždne, zabezpečujeme triedený zber plastov, papiera, skla, textilu, dvakrát do roka zber nebezpečných odpadov, nadmerného odpadu a priemyselného elektronického šrotu," vysvetľuje Milan Tóth a na dokreslenie dodáva, že občania platia za túto službu pravidelné poplatky. "Napriek tomu sú čierne skládky tak u nás, ako aj v ostatných obciach mikroregiónu Hornád, realitou. Nachádzame pritom na nich ten istý materiál, ktorý zbierame a za odvoz ktorých si občania platia - plastové fľaše, papier, sklo a žiaľ aj použitý hygienický materiál a pozostatky z likvidácie stavby. Výnimkou nie sú ani uhynuté domáce zvieratá. Priznám sa, neviem si to vysvetliť. Je to nedostatkom trpezlivosti? Veď každý vie, kedy sa ten-ktorý druh odpadu odváža, môže sa na to pripraviť," mieni starosta.

Vysvetľuje, že každá domácnosť v obci dostala na začiatku roka klasický kalendár, v ktorom sú uvedené a farebne zreteľne odlíšené termíny zberu triedených odpadových materiálov. Čierne skládky na okraji obce pri Agro Valaliky smerom na Kokšov-Bakšu však o občianskej zodpovednosti nesvedčia. Hoci starosta nevylučuje ani možnosť, že rozrastanie sa čiernych skládok majú sčasti na svedomí aj "cudzinci". Svedčia o tom i nálezy, ktoré pochádzajú z Košíc, ba i vzdialenejšieho okolia. "Vynachádzavosť ľudí je obdivuhodná," konštatuje Milan Tóth. "Ak previnilcov neprichytíme priamo pri čine, hoci indície vedú priamo k nim, sú nepostihnuteľní. A navyše, svoju úlohu v tomto smere zohráva aj falošná solidarita. Sused na suseda nechce žalovať, nechce si to s ním rozhádzať." Obec má právomoc udeľovať za takéto priestupky pokutu až do výšky 5 tisíc korún. Zatiaľ ju v hornej hranici nikomu nevyrubila. Z už spomínaných dôvodov - vinníka treba prichytiť pri čine alebo usvedčiť.

Obciam zatiaľ neostáva nič iné, ako čierne skládky likvidovať na vlastné náklady a prijať také opatrenia, aby sa ich ďalšiemu zakladaniu zamedzilo. Nie je to lacná záležitosť, už aj vzhľadom na skromnejšie rozpočty. Pomôcť mikroregiónu Hornád v tomto smere sa rozhodla spoločnosť U. S. Steel Košice, a to poskytnutím dopravných mechanizmov na odvoz materiálu z nich. Vodiči z prevádzky Cestná doprava DZ Doprava vyviezli niekoľko fúr odpadu z Kokšov-Bakše, Košickej Polianky a Nižnej Myšle. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky a vytrvalé dažde sa museli práce na čas zastaviť. Len čo však počasie umúdrilo, pokračovali vo Valalikoch, Sokoľanoch, Gyňove a Geči. Pri likvidácii čiernych skládok pomáhali v rámci verejno-prospešných prác nezamestnaní obyvatelia obcí.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu