KONTAKT  |    _eng _sk

Zem bez príbehov je ako strom bez koreňov
           Pridané: 26.01.2009
Autor: Iveta FALATOVÁ
Kategória: 04/2009

Literárna spoločnosť Pravé orechové vydala ďalšiu knihu

K úspešným projektom, ktoré v minulom roku získali podporu z Grantového programu U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región, patrí projekt Literárnej spoločnosti Pravé orechové.

Zem bez príbehov = Strom bez koreňov je názov v poradí už šiestej knihy, ktorú táto spoločnosť uviedla na knižný trh v druhej polovici januára.

Literárna spoločnosť Pravé orechové sa zaoberá tvorbou beletrie, ktorá nevzniká na základe vlastnej inšpirácie autorov, ale zbieraním reálnych a tradovaných príbehov.

Najnovšia kniha obsahuje dvanásť tradovaných i historicky verných príbehov a povestí z obdobia rokov 1652 -1953 z východoslovenských obcí Nováčany, Šemša, Seňa, Nižný Lánec, Perín - Chým, časť Vyšný Lánec a Vyšná Myšľa. Kniha je nepredajná, 1 300 výtlačkov bude darovaných obciam, o ktorých sa v nej píše a knižniciam.

Autormi, ktorí na knihe spolupracovali, sú Slavomír Szabó, Anna Domaniková, Soňa Jakešová a Ľubica Andrásiová. Každá z poviedok je originálne ilustrovaná našou kolegyňou - grafičkou Ocele východu - Janou Šlosárovou.

· Ako hodnotíš spoluprácu a svoj podiel na vzniku tejto knihy?
Prečítala som si poviedky - tajuplné a mystické sa striedali so smutnými. Svoje pocity som postupne dala na papier. V pamäti ľudí častejšie ostávajú príbehy o smrti, krivde, vojnách, kde tečú potoky krvi, a tak je to i v tejto knihe. Na vyváženie a z ohľaduplnosti voči čitateľovi, som urobila kresby milšie, postavené na láske, s jemným humorným podtónom.

· Čo by si jej zaželala?
Kniha ponúka poviedky zo života. Pri počúvaní podobných príbehov od starých rodičov vyrástla väčšina z nás. Pamätám si, ako mi naskakovala husia koža pri večernom rozprávaní o strigách, ktoré sa zleteli na krížne cesty a báčik od susedov sa pozeral dierou v stolčeku, aby ho nezobrali do tanca, alebo pri ďalších, podobných. Na mnohé takéto rozprávania sme už zabudli, vytvárame si vlastné životné príbehy. Práve preto prajem tejto knihe veľa súrodencov.

Empty

ODPORÚČAME

11.09.2019
Minister hospodárstva ocenil aj desiatich košických oceliarov
02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam