Vyhľadávanie:

Očkovanie
      

Očkovanie proti chrípke v sezóne 2022-23

Chrípková sezóna 2022-23 je stále komplikovaná prítomnosťou pandémie koronavírusu. Izolovaná infekcia chrípkou alebo koronavírusom môže mať rôzny priebeh - od mierneho ochorenia až po komplikovaný priebeh s nutnosťou hospitalizácie. Časť pacientov (najmä starší a pacienti s pridruženými ochoreniami) môže mať komplikácie, ktoré ich môžu ohroziť na živote.

Kombinovaná infekcia chrípkou a koronavírusom zvyšuje riziko komplikovaného priebehu u všetkých osôb. Ochorenia majú navyše veľmi podobné príznaky a je ich veľmi ťažko od seba odlíšiť iba na základe klinických príznakov (leták o chrípke). 

Očkovanie proti respiračným ochoreniam (COVID19, chrípka, pneumokoky) patrí medzi najúčinnejšie formy ochrany rizikovej populácie ako aj každého, kto chce chrániť seba alebo svojich blízkych. Zaočkovaná osoba chráni nielen seba ale aj osoby okolo seba, z ktorých veľa môže patriť do rizikovej skupiny. 

Kde a kedy sa môžem dať zaočkovať?

Od 19.9.2022 je očkovacia látka na chrípku je dostupná u všeobecných lekárov na Poliklinike VA USSK. Zaočkovať sa môžete u svojho obvodného lekára v čase jeho ordinačných hodín. Na očkovanie nie je nutné sa objednať. 

Prečo sa dať zaočkovať

Očkovanie proti chrípke je najúčinnejšia ochrana proti ochoreniu. Znižuje riziko možných komplikácií, potrebu návštevy lekára alebo hospitalizácie. Znižuje tiež riziko úmrtia najmä u rizikových pacientov.

Kto sa má zaočkovať

Očkovanie proti chrípke je každoročne odporúčané:

 • Všetkým osobám, ktoré chcú znížiť riziko ochorenia na chrípku u seba alebo svojich blízkych.

 • Očkovanie je obzvlášť odporúčané rizikovým osobám:

  • starší ľudia >65 rokov,

  • osoby s chronickými ochoreniami dýchacieho systému,

  • osoby s chronickými ochoreniami srdca a ciev,

  • osoby s chronickými ochoreniami obličiek a pečene,

  • osoby s chronickými metabolickými ochoreniami (napr. cukrovky),

  • osoby s poruchami imunity.

Očkovanie je ďalej odporúčane tehotným ženám, osobám, ktoré sa starajú o rizikové skupiny osôb alebo žijú s nimi v spoločnej domácnosti alebo sú v kontakte s rizikovými osobami.

Kedy sa dať zaočkovať

Očkovanie proti chrípke je vhodné pred začiatkom chrípkovej sezóny. Keďže chrípkové epidémie zvyčajne prichádzajú v chladných mesiacoch (december až marec) ideálnym termínom na zaočkovanie sú jesenné mesiace (september-október). Očkovať je možne aj neskôr (napr. na začiatku chrípkovej epidémie) je však nutné počítať s cca 14 dňami na vytvorenie protilátok. Očkuje sa pacient, ktorý nemá podozrenie z ochorenia COVID-19 a nemá príznaky ochorenia COVID-19.

Ako dlho trvá ochrana po očkovaní 

Organizmus si začína vytvárať ochranné protilátky proti vírusu chrípky asi po desiatich až štrnástich dňoch po očkovaní, ochrana trvá približne 6-12 mesiacov. Pretože vírus chrípky sa neustále mení je vhodné očkovanie opakovať každý rok. Žiadna zložka očkovacej látky nemôže vyvolať chrípku. Očkovacia látka vás nebude chrániť proti bežnému nachladnutiu, aj keď niektoré príznaky sú podobné chrípke.

Nežiadúce účinky očkovania

Očkovacia látka proti chrípke je považovaná za jednu z najbezpečnejších vakcín. Je možne ňou očkovať deti aj tehotné ženy. Nežiaduce účinky sú pomerne vzácne – medzi najčastejšie patria lokálne reakcie v mieste podania očkovania (opuch, začervenanie), z celkových je to zvýšená teplota, bolesti svalov alebo kĺbov a únava, ktoré však rýchlo odznejú. Kontraindikáciou podania je precitlivenosť na vaječnú bielkovinu, formaldehyd alebo antibiotikum gentamicín a pacienti, ktorí prekonali Gullian-Barré syndróm (zriedkavé zápalové ochorenie nervov). Očkovanie sa odporúča odložiť u pacientov s horúčkovitým ochorením alebo s akútnou infekciou.

Koľko stojí očkovanie proti chrípke?

Očkovaciu látku proti chrípke hradia zdravotné poisťovne pre všetkých bez doplatku pacienta a indikačných obmedzení.

Posledná aktualizácia: 19.9.2022

Registrácia na očkovanie vakcínami proti COVID-19 adaptovanými na variant Omikron

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s NCZI spúšťa 20.9.2022 registráciu na očkovanie vakcínami proti COVID-19, adaptovanými na variant Omikron. Tieto vakcíny je možné podať iba ako posilňujúce (tzv. booster) dávky. 

Ako sa registrovať 

Záujemci o očkovanie adaptovanými vakcínami ako aj záujemcovia o prvotné očkovanie sa môžu zaregistrovať cez stránku korona.gov.sk. Budú im pridelené termíny podľa dostupných kapacít postupne sa otvárajúcich očkovacích centier.

Poradie vakcín

Nové omikronové vakcíny nemôžu byť podané ako prvé dve dávky. Vakcíny sú určené len pre posilňujúce (tzv. „booster“) dávky, to znamená že je možné ich podať iba osobám, ktoré už absolvovali základné očkovanie pôvodnými vakcínami proti COVID-19 (t.j. osoby ktoré dostali dve dávky pri dvojdávkových vakcínach, jednu dávku jednodávkovej vakcíny).

Kde sa očkovať

Počas prvého týždňa sa bude očkovať  s registráciou v pätnástich očkovacích centrách (v dvanástich vakcínou Comirnaty-Pfizer a v troch vakcínou Spikevax-Moderna, pričom kompletný zoznam centier je uvedený v tabuľke pod textom). Tiez je možné sa očkovať vo vybraných centrách bez registrácie.

Očkovanie omikronovou vakcínou Comirnaty od spoločností Pfizer-BioNTech bude prebiehať vo vakcinačných centrách (najmä v nemocniciach), a tiež aj v ambulanciách lekárov v sieti všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast. Aktuálne však prebieha proces zazmluvňovania príslušných subjektov, a teda vakcinačné centrá budú do očkovania zapájané postupne.

V prípade, že záujemca zadá pri registrácii preferované očkovacie centrum mimo tých, ktoré sú uvedené v zozname, bude presunutý do tzv. Čakárne a termín v ním zvolenom očkovacom centre mu bude pridelený hneď, ako to bude možné. Ako sme uviedli,  očkovanie v týchto vakcinačných centrách bude spúšťané postupne po splnení všetkých zákonných povinností. Ak teda majú ľudia záujem o čo najskoršie podanie vakcíny, odporúčame im vybrať si pri registrácii spomedzi vymenovaných, resp. ponúkaných  vakcinačných centier.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pôvodnou vakcínou Pfizer je možné aj na Poliklinke AGEL Šaca a to každý piatok v čase od 7:00-9:00 (registrovaný záujemcovia ako aj záujemcovia bez registrácie).

Posilňujúca („booster“) dávka

Adaptované vakcíny môžu byť podané ako prvé alebo druhé posilňujúce dávky:

 • osobám starším ako 12 rokov,
 • najskôr o 3 mesiace po podaní poslednej dávky,
 • osobám, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 je možné podať posilňujúcu dávku adaptovanej vakcíny najskôr po 3 mesiacoch od prekonania ochorenia.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu, ako aj pre rizikové skupiny. Tieto vakcíny je možné podať (kombinovať) po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V.

Informácie o vakcínach

Informácie o elektronických aplikáciach

Zmena v registrácii na očkovanie (NCZI)

Elektronické aplikácie

 • Ak ste boli zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 môžete požiadať o zaslanie očkovacieho certifikátu (NCZI). 
 • Digitálny COVID Pass EÚ (Web)
  • Umožňuje zaslanie EÚ Digitalneho Certifikátu s QR kodom (papierová forma). Zoskenovaním QR kódu je možné Certifikát pridať do aplikácie Green Pass v mobilnom zariadení.
 • Green Pass (Android/Apple)
  • Bezplatná oficiálna aplikácia Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá ukladá certifikáty a pomáha s ich overovaním pri cestovaní alebo návšteve obchodov, služieb a iných zariadení.
 • Overpass (Android/Apple)
  • Bezplatná oficiálna aplikácia Ministerstva zdravotníctva SR a Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá pomáha s overovaním certifikátov pri cestovaní alebo návšteve obchodov, služieb a iných zariadení.
 • eHranica (Web)
  • Registrácia pri príchode zo zahraničia.

Posledná aktualizácia 23.9.2022

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...