Vyhľadávanie:

Abovské folklórne slávnosti v Rozhanovciach

Abovské folklórne slávnosti v Rozhanovciach

Amfiteáter v Rozhanovciach bude v dňoch 5. - 6. júna žiť Abovskými folklórnymi slávnosťami Euro Folk 2010. Festival už tradične priblíži milovníkom a priaznivcom folklóru spevy, tance, hudbu, remeslá a gurmánstvo abovského regiónu, ale i oblastí spoza jeho hraníc. Predstavia sa súbory z Čiech a Maďarska a domáci účinkujúci z Rozhanoviec, Svinice, Sene, Keceroviec, Nižnej Myšle, Čane, Štósu, Vyšného Čaju, Košickej Novej Vsi a Košíc.

Podujatie v sobotu 5. júna o 16. hodine otvorí v Obecnom úrade v Rozhanovciach výstava tkáčskych výrobkov majsterky ľudovej umeleckej výroby Márie Tomisovej z Kostoľan nad Hornádom. Autorskou výstavou sa predstaví aj sochár a rezbár Ladislav Staňo ml. z Valalík. Deti sa budú môcť zapojiť do súťaže zručnosti o najkrajší erb obce vytvorený z prírodných materiálov a pozrieť si pôvodnú rozprávkovú divadelnú hru Detského kočovného divadla DRaK O princeznej, ktorá nikdy nebola tam, kde mala byť. Program prvého dňa festivalu obohatí tanečné vystúpenie kolektívu JAMPAM z Košíc i recitál najkrajších piesní z legendárneho muzikálu Na skle maľované v podaní divadla DRaK. Večer zavŕši tanečná zábava pod holým nebom s medzinárodnou školou tanca.

Pestrý program bude pokračovať aj v nedeľu, 6. júna dopoludňajšou svätou omšou v rímskokatolíckom kostole, popoludňajším sprievodom folkloristov obcou a o 14. hodine slávnostným otvorením festivalu a pestrou paletou vystúpení detských folklórnych súborov sólistov spevákov a folklórnych skupín z abovského regiónu i zahraničných súborov. Záver bude patriť autorskému programu folklórneho súboru Vranovčan z Vranova nad Topľou.

Popoludnie, v ktorom nebude chýbať ani tombola, spestrí množstvo sprievodných podujatí - jazda na poníkoch a koňoch v areáli materskej školy, balónová šou, tvorivá dielňa, ukážky ľudových remesiel, gastronomická súťaž o najlepší abovský perkelt, divadelné predstavenia pre deti, výstava rezbárskych a tkáčskych prác, či tradičného ľudového pracovného náradia. Výtvarníci Vladislav Svetlík a Milan Vladyka vám na počkanie vytvoria portréty.

Štyridsiaty druhý ročník Abovských folklórnych slávností Euro Folk Rozhanovce 2010 pripravili Kultúrne centrum Abova v Bidovciach - kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja a obec Rozhanovce.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...