Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Andy's Wordshop

OSH stands for Occupational Safety and Health, so it's the English equivalent of BOZP, which specifies Protection of Health. The European Agency for Safety and Health at Work uses the abbreviation EU-OSHA, which looks like it should stand for the European Occupational Safety and Health Agency. Maybe they decided that "at Work" was more understandable than "Occupational". OSHA-recordable injuries are indicated by red days among all the green ones in the cross-shaped arrangement of the days of the month on USSK computer desktops.

Tricky Words in this week's OVI:

Abbreviations. "Brevis" is the Latin word for "short" (the English word "brief" - short in time or extent - is derived from this, as well as "briefs", meaning "slipy"), and an abbreviation /ebríívijejšn/ is a sequence of letters that stand for (represent) several words. In ordinary English it's a "short form", not a "short cut" (the other meaning of "skratka"), which means a short way, path or route to get somewhere. An abbreviation which forms a pronounceable "word" (like OSHA or NATO) is called an acronym.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...