Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Andy's Wordshop

I was recently asked for advice on the "correct" way to write sums of money in euros. The possibilities are: 999 euros, 999 EUR, EUR 999, 999 a or a 999. I personally tend to write things the way they are spoken (999 euros), which I can do because I usually imagine the texts I write being spoken by somebody, so they're not very formal in style.
This is the main question in so many cases, I think: how formal is the text? In the case of more formal texts like notes to accounts, I would expect abbreviations or symbols to be used, EUR or a rather than the word "euros". Then I would say that EUR is more formal than a, and the tendency in moving away from speech to the written form is to put the EUR or a before the amount, as with GBP and , or USD and $, so EUR 999 or a 999. This is advice by analogy rather than rule, though.

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...