Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Tricky Words in this week's OVI

Patronize. Last year I wrote about the word 'patron', how its meaning(s) developed from father through protector and protecting saint to protector (supporter) of the arts and charity, then in French to the idea of 'boss', but in English to 'customer', because they both support business, but in different ways. The meanings of the verb 'to patronize' are divided in a similar way. Someone who acts like a father, a protector or a boss towards other people is said to patronize them, which is a bad thing, because people don't like being made to feel weaker, vulnerable, poor or less intelligent. But regular customers of the same shop or pub are said to patronize them, which is a good thing, because they support the shops or pubs (or charities) with their custom (their money).

Andy's Wordshop

On Sunday afternoon we went on a trip to the Senné Fishpools, hoping to see hundreds or even thousands of migrating birds fly in for a stop-over, because it's a good place for them to rest on their long flight to their summer habitats. We saw plenty of wild ducks and geese, but what we really wanted to see were cranes, and finally we spotted one V-shaped flight high up in the sky and heading for Šírava. The name 'crane' is interesting because it's a calque, something like "pauzák" from one language to another. These are words which have the same meanings in different languages, although they are not related and look very different. Crane means "žeriav" in both senses in English and Slovak, the machine for lifting things and the tall, thin bird similar to a stork (bocian). In English the meaning of lifting machine came first.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...