Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienkoAndy's Wordshop

Common and ordinary. It's interesting how absolutely normal words change their meaning in specific combinations. Common usually means "bežné" (it's common practice, it's a common problem) or "spoločné" (common property, common knowledge, something we have in common). Ordinary usually means "obyčajné" or "normálne" (an ordinary day, ordinary procedure). But animals which are officially called "obyčajné" in Slovak are "common" in English; the Eurasian gray wolf is also called the common wolf, but it's not really common in the sense of "bežný". It's not polite to call people "common" (Ugh, you're so common; the Pulp song: I want to live like common people). Interestingly enough in fact, the Slovak translation of this is "ordinárny", so ordinary is a tricky word as well.

Tricky Words in this week's OVI:

Determined. As an adjective in modern English this should be translated first and foremost as "odhodlaný/á" in Slovak, for example "their determined work", "make a determined effort", "she was determined to complete the task". In scientific research articles it appears as a passive participle (príčastie trpné) meaning "určené" (the chemical composition was determined), or as a simple past tense meaning "určili sme" (we determined the chemical composition). In this sense I think "established", "identified" or "measured" might be better alternatives. Sometimes I despair though. On the news recently I heard a woman with a high position in one of the Slovakian ministries say something like: "Som determinovaná, aby boli dosiahnuté ciele..." She meant "odhodlaná".


Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...