Vyhľadávanie:

Boli sme pri tom

Boli sme pri tom

Účastníkmi summitu Bush - Putin aj študenti z Košíc a Prešova

Summit
Posledné minúty pred vystúpením Georga W. Busha.

Po týždňoch príprav, za zraku svetových médií, Slovensko minulý týždeň úspešne absolvovalo návštevu predstaviteľov dvoch najmocnejších krajín sveta. Summit amerického a ruského prezidenta Georgea W. Busha a Vladimíra Putina menil Bratislavu na niekoľko dní na nepoznanie.

Turisti, policajti, prísne bezpečnostné opatrenia, uzatvorené cesty, ťažká technika a demonštrácie - to všetko sprevádzalo stretnutie dvoch najvplyvnejších mužov sveta v hlavnom meste. Tým, ktorým sledovanie priebehu udalostí na stránkach novín, či televíznych obrazovkách nestačilo, sa do Bratislavy vydali osobne.

V uličkách bolo možné počuť zmes svetových jazykov. Miešali sa nárečia i národnosti a výnimočnú atmosféru bolo cítiť všade. Ocitnúť sa v srdci diania malo vďaka útvaru Pre vzťahy s vládou USSK možnosť aj niekoľko študentov a hutníkov. Vo vlaku smerujúcom do Bratislavy sa vo štvrtok v skorých ranných hodinách vydalo 57 študentov stredných škôl, 41 vysokoškolákov a päť našich zamestnancov a rodinných príslušníkov. Vypočuť si prejav amerického prezidenta Georga W. Busha pricestovala na Hviezdoslavovo námestie naša vyše stočlenná skupina. V dave, ktorý námestie zaplnil, sme ich našli pomerne ľahko. Neomylným poznávacím znamením boli čiapky a šály s logom U. S. Steel Košice, ktoré študentom počas dlhého státia v chladnom počasí prišli vhod.

Niekoľkohodinové čakanie davu na námestí spríjemňoval hudobný a tanečný program v podaní rôznych populárnych osobností. Na pódiu sa vystriedali huslistky z G-Strings, skupina Vidiek, či Peter Lipa. Ani sneženie a mráz, vkrádajúci sa pod kabáty tisíce ľudí čakajúcich na vystúpenie amerického prezidenta, neodradil. Chvíľu si krátili rôzne. Postávajúc či tancujúc pri pódiu so sprievodným programom, s pohárom teplého čaju. Po takmer štyroch hodinách od otvorenia brán na Hviezdoslavovom námestí sa dav prezidenta dočkal. Georga W. Busha a jeho manželku Lauru privítal potlesk a mávanie, ktoré sa počas polhodinového prejavu opakovali ešte niekoľkokrát. A čo na to celé naši študenti? Bratislavský summit prirovnávajú k zážitkom, na ktoré sa nezabúda.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...