KONTAKT  |    _eng _sk

Bývalí víťazi pobežia štafetu
           Pridané: 22.09.2014
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 19/2014

Organizátori Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach už predstavili prvých zo šestnástich pozvaných afrických bežcov, ktorí by sa mali objaviť v pelotóne. Podľa osobných rekordov to nie sú žiadne bežecké esá a budú patriť k tzv. druhej vlne elitných bežcov. S osobným časom 2:12:54 hod. je to Keňan Joash Kipkoech Mutai, ktorý má na svojom konte desať maratónov. V piatich z nich stál na stupňoch víťazov, trikrát ako víťaz a to v Bruseli, Porte a v Bonne. Ďalší jeho krajania David Kibet a Edwin Kiptoo ohlásili v Košiciach maratónsky debut. Vlani obaja štartovali na MMM, ale iba ako vodiči, ktorí na špici pelotónu udávali tempo a po 28. kilometri z trate odstúpili. Štyri víťazstvá v maratónskom behu má štvrtý z Keňanov Wycliffe Kipkorir Biwott, ale jeho osobák má hodnotu len 2:17:55 hod. Lepšie sú na tom Etiópčania. Andualem Belay Shifraw vytvoril vlani osobný rekord v španielskom meste Castellón časom 2:11:59 hod. a ešte lepší je Afework Mesfin Woldetensae, ktorý minulý rok skončil v Dubai v osobnom rekorde 2:09:49 v silnej konkurencii až na 14. mieste.

Popri hlavných disciplínach MMM v maratóne a polmaratóne sa z roka na rok teší čoraz väčšej popularite Getrag štafeta 4 x štvrťmaratón. V tomto roku ju svojou účasťou "vyšperkuje" kvarteto bývalých víťazov košického maratónu. Na trať postupne vybehnú Vlastimil Bukovjan, ktorý vyhral na MMM v roku 1991. Spolu s ním symbolicky odštartuje aj Košičan František Višnický (víťaz v rokoch 1983 a 1986), ale kvôli zdravotným problémom nebude môcť plnohodnotne bežať. Druhým členom štafety bude Karel David, víťaz z roku 1989, na treťom úseku pobeží Petr Pipa, ktorý vyhral v Košiciach v roku 1994 a finišmanom štafety bude bývalý čs. reprezentant, slovenský rekordér v maratónskom behu, olympionik Róbert Štefko, ktorý zvíťazil v Košiciach v roku 1999.

Na oslavy deväťdesiatky košického MMM sa už hlásia vzácni hostia svetovej športovej diplomacie. Po prezidentovi Európskej atletiky Hansjörgovi Wirzovi svoju účasť potvrdil aj prezident Asociácie medzinárodných maratónov a cestných behov (AIMS) Paco Borao zo Španielska a zakladateľ maratónu v Berlíne Horst Milde.

Organizátori MMM už dávnejšie avizovali, že účastnícky strop v tomto roku bude číslo 10 200. Do štartu chýbajú necelé tri týždne a voľných je niečo vyše tristo štartových čísiel, ale účastníkov zo dňa na deň rapídne pribúda. K včerajšiemu dňu sa prihlásilo 1 705 bežcov na maratón, 2 985 na polmaratón, 329 in-line korčuliarov, 24 handbikerov a vozičkárov, 652 členov Getrag štafety 4 x štvrťmaratón a niekoľko desiatok štartových čísiel bolo ešte voľných pre účastníkov behu v minimaratóne.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu