Vyhľadávanie:

Čierne skládky sa stali minulosťou

Čierne skládky sa stali minulosťou

Turistickú trasu v katastri obce Zlatá Baňa zveľadili aj vďaka grantu z U. S. Steel Košice

Turistické chodníky nachádzajúce sa pri obci Zlatá Baňa sú opäť o čosi krajšie a čistejšie. Za ich zveľadením stoja nadšenci z Občianskeho združenia Zlatá Baňa pre všetkých. S prácami na trase, z ktorej sú dostupné mnohé malebné scenérie Slanských vrchov, skončili len nedávno. Členovia občianskeho združenia mohli svoj zámer uskutočniť najmä vďaka grantu z programu Spoločne pre región organizovaného spoločnosťou U. S. Steel Košice a Karpatskou nadáciou.

"V rámci projektu Celoročná starostlivosť o turistickú trasu pri Zlatej Bani sme postavili altánok, zrekonštruovali mostíky, obnovili a vyčistili ohnisko s lavičkami a osadili jedenásť informačno-náučných tabúľ. Na začiatku turistickej trasy v obci pri Alfi klube, chceme nad rámec projektu osadiť drevenú sochu anjela, ochrancu všetkých turistov a lyžiarov. Bude to spoločné dielo výtvarníka Dušana Brhlíka a insitného sochára Jána Krličku," priblížila časť aktivít organizátorka projektu a spoluzakladateľka OZ Zlatá Baňa pre všetkých Ľuba Kráľová. Ako ďalej dodala, členovia združenia sa inšpirovali projektom parku v obci Ulič, ktorý minulého roku taktiež úspešne zabodoval v grantovom programe Spoločne pre región. Jeho autori premenili bývalú obecnú čiernu skládku na zaujímavý a netradičný areál s množstvom atrakcií. Hlavným poslaním projektu bolo zvýšiť environmentálne povedomie ľudí.

Členovia Občianskeho združenia Zlatá Baňa pre všetkých sa pustili s vervou do práce už v apríli tohto roku. Najprv zorganizovali v obci stretnutie so sympatizantmi a miestnymi umelcami, aby im predstavili hlavný zámer projektu a harmonogram prác. Počas prezentácie padla tiež myšlienka postaviť drevenú sochu anjela. "Prvú brigádu sme uskutočnili už začiatkom mája. Chlapi začali kopať jamy a betónovať železné pätky pre altánok a pripravovať miesto na úpravu ohniska a výstavbu lavičiek. Na ďalších brigádach, na ktorých sa zúčastnilo približne šesťdesiat ľudí, sme skultivovali plochu v okolí altánku v lokalite Pusté pole," informovala Ľ. Kráľová.

Drevo, ktoré sa použilo na výstavbu altánku a opravu mostíkov, kúpili členovia občianskeho združenia od Lesov SR, odštepného závodu Prešov. Altánok bol vďaka miestnemu stolárovi a pomoci dobrovoľníkov hotový už koncom júna. Na drevenú sochu anjela poslúži dub s priemerom jeden meter, ktorý umelcom poskytne urbariát neďalekej obce Kokošovce. Početné brigády si vyžiadala najmä rekonštrukcia pôvodných mostíkov. Dobrovoľníci vymenili prehnité trámy, inštalovali nové zábradlia a natreli ich novou farbou. Azda najväčšia brigáda sa uskutočnila v druhej polovici augusta, kedy dobrovoľníci likvidovali staré čierne skládky nad Zlatou Baňou. Do "čistiacej akcie" sa zapojili aj miestni nezamestnaní chlapi z aktivačných prác. To, čo našli na možno aj dvadsať rokov starých skládkach, zarazilo aj tých najväčších optimistov. "Molitany, železá z postelí, veľké koberce, okná i pneumatiky. Proste hrôza. Haraburdami sme naplnili jeden veľký obecný kontajner a odpad biologického pôvodu sme spálili." V záverečnej fáze projektu nechali členovia združenia vyrobiť a osadiť informačno-náučné tabule, ktoré popisujú históriu obce, flóru, faunu a prírodné úkazy Slanských vrchov.

Neporiadok a čierne skládky sa stali minulosťou. Turistická trasa v Zlatej Bani, ktorá sa využíva celoročne, sa dnes pýši novým altánkom s vyčisteným ohniskom a lavičkami, zrekonštruovanými mostíkmi a infomačno-náučnými tabuľami. K týmto novinkám čoskoro pribudne aj socha anjela.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...