KONTAKT  |    _eng _sk

Čo dokážu šikovné ruky dobrovoľníkov
           Pridané: 19.12.2018
Autor: -c-
Kategória: Komunita

Oddychová zóna pri sv. Anne sa aj vďaka projektu Spoločne pre región rozšírila a skrásnela

Nebyť dobrého nápadu, no hlavne ľudí, ktorí neváhajú ukrojiť zo svojho voľného času a venovať ho skrášleniu prostredia v ktorom žijú a urobiť z kúska  „zabudnutého“ rekreačného miesta, priestor na relax tak pre miestnych, ako aj turistov, oddychová zóna pri sv. Anne v Rudníku by dnes  asi ani neexistovala. Aj vďaka grantu z programu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie vo výške 2250 eur mohli nadšenci a dobrovoľníci Telovýchovnej jednoty Partizán ŠM Rudník v jej zveľaďovaní pokračovať aj v priebehu tohto roka. A výsledok viacerých brigád stojí naozaj za to.

„Revitalizácia našej oddychovej zóny bola zámerom aj dvoch predošlých projektov, ktoré sme realizovali.  Ich cieľom bolo zvýšiť bezpečnosť  v tomto priestore, keďže pred časom, vzhľadom na to, že sa oň nikto nestaral, chátral. Našla sa však skupina nadšencov, ktorá investovala svoj čas i peniaze a začala s jeho obnovou,“ vraví Jozef Martoš, riaditeľ pre environment výrobných procesov, ktorý na projektoch, vrátane toho zatiaľ posledného  pod názvom Oddychová zóna pri sv. Anne – stretnutia mládeže regiónu, veľmi aktívne už od samého počiatku participuje. Veľa vecí sa podarilo, oddychové miesto sa zmenilo na nepoznanie, vďaka čomu sa jeho návštevnosť viac než strojnásobila. „Revitalizovali a prehĺbili sme jazierko a nasadili doňho rybičky, osadili nové mostíky, lavičky, vyrobili uzatvorený  drevený prístrešok, ktorý môžu návštevníci využívať nielen v lete, ale  aj v zime a vybavili sme ho veľkým kozubom a novým komínom, takže sa v ňom možno stretávať aj na obľúbených „opekačkách“. A keďže v areáli, dnes už veľmi vyhľadávanom, chýbali preliezky pre deti, osadili sme aj tie,“ vyratúva Jozef Martoš základné aktivity, ktoré zatraktívnili oddychovú zónu lákajúcu čoraz viac návštevníkov. A to nielen domácich...

Ďalšia myšlienka, ktorej pretavenie na skutočnosť podporil grant programu Spoločne pre región v roku 2018, jej možnosti ešte viac rozšírila.

„Tentoraz sme sa rozhodli dať do poriadku tamojšiu budovu, ktorá bola vo veľmi zlom stave. Kvôli bezpečnosti návštevníkov, hlavne detí, ale aj s úmyslom rozšíriť miesto a príležitosti na oddych. Viackrát sa nám totiž stalo, že keď sme sem prišli posedieť si s kamarátmi, boli tam už štyri partie... Dobrých ľudí sa síce všade veľa zmesí, ale napriek tomu musela jedna skupina odísť,“ vysvetľuje pozadie nápadu Jozef Martoš. „Prvú brigádu sme zorganizovali v apríli, potom každý mesiac jednu i dve, do ktorých sa zapojili nielen miestni dobrovoľníci, ale aj Košičania, Popročania, Nováčania či Jasovčania. Podarilo sa nám spoločnými silami dať schátranú budovu do poriadku a spraviť z nej krásny otvorený altánok. Slúžiť bude hlavne v lete.“ A my už len dodajme,  že zámer vyšiel na jednotku. Dobrovoľníci spravili skvelú robotu – vytvorili priestor na rekreačné vyžitie pre ďalších štyridsať až päťdesiat ľudí.

Empty

ODPORÚČAME

26.01.2023
Centrálny príjem nájdete od januára pri bráne č. 4
01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...