KONTAKT  |    _eng _sk

Ďakovali darcom krvi
           Pridané: 08.06.2009
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 23/2009

Slávnostné stretnutie pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi

Pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi, ktorý si na podnet Svetovej zdravotníckej organizácie pripomíname od roku 2005 14. júna a ktorý je predovšetkým oslavou a poďakovaním bezpríspevkovým darcom krvi za ich ochotu prispieť k humanite a zachrániť ľudský život, Slovenský Červený kríž Územný spolok Košice - mesto usporiadal včera, 16. júna popoludní, v obradnej sieni MČ Košice- Staré mesto slávnostné stretnutie darcov krvi a dobrovoľníkov. Na slávnosti, za početnej účasti železiarov, bol prítomný aj viceprezident U. S. Steel Košice pre ľudské zdroje Martin Pitorák.

V tomto roku, informovala riaditeľka SČK ÚzS Košice - mesto Lucia Cangárová, zdravotníci realizovali viac ako 19 240 bezpríspevkových odberov krvi, z nich bolo viac ako 3 590 prvodarcov. Plakety Dr. Jana Janského a medaily prof. Jána Kňazovického udelili 601 darcom. Potešiteľné je, že pribúda mladých darcov krvi. Kým Študentská kvapka krvi v roku 2007 oslovila 1 273 študentov (503 prvodarcov), o rok neskôr už 1 586 študentov (672 prvodarcov). Do Valentínskej kvapky sa v tomto roku zapojilo 1 584 darcov (346 prvodarcov).

V Košiciach je k 16. 6. 2009 dvadsaťdva držiteľov medaily prof. MUDr. Jána Kňazovického, uďeľuje sa za sto odberov, 137 držiteľov diamantovej plakety MUDr. Jana Janského (z nich 13 žien) a 1 369 držiteľov zlatej Janského plakety (185 žien). Stretnutie vyvrcholilo odovzdávaním ocenení Slovenského Červeného kríža bezmála päťdesiatim bezpríspevkovým darcom krvi. Najvyššie ocenenie Medailu Jána Kňazovického si prevzal Ivan Polakovič z divízneho závodu Vysoké pece, s ktorým vás zoznámime v budúcotýždňovej Oceli východu. Diamantovú plaketu Jana Janského udelili Štefanovi Grofovi, Milanovi Kováčovi a Milanovi Vranayovi. Medzi ocenenými zlatou plaketou J. Janského boli i tri ženy z U. S. Steel Košice - Marcela Mitrová, Anna Gáborová a Helena Vrábľová.

Železiari patria dlhé roky medzi najaktívnejších darcov krvi v Košiciach. Slovenský Červený kríž pri príležitosti 90. výročia vzniku udelil U. S. Steel Košice pamätnú plaketu. Ocenenie Martinovi Pitorákovi odovzdala na včerajšej slávnosti predsedníčka Územného spolku Slovenského Červeného kríža Košice - mesto Iveta Marinová.

Empty

ODPORÚČAME

17.01.2022
Dcérske spoločnosti dosiahli 6 000 000 hodín bez úrazu
10.01.2022
Grantový program SPOLOČNE PRE REGIÓN 2022 už prijíma žiadosti
30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu