Vyhľadávanie:

Edward S. Curtis a severoamerický Indián

Edward S. Curtis a severoamerický Indián

V stredu, 3. októbra, sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach uskutočnila vernisáž unikátnej putovnej fotografickej výstavy Posvätný odkaz: Edward S. Curtis a severoamerický Indián, špeciálne pripravenej pre Ministerstvo zahraničných vecí Spojených štátov amerických. Iniciátorom výstavy vo východoslovenskej metropole bol veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe M. Vallee, ktorý ju v Košiciach spolu s riaditeľom Východoslovenského múzea Róbertom Pollákom aj slávnostne otvoril.

Hlavným zmyslom výstavy 60 fotografických diel je oslava pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky, ich dejín a kultúry. Výstava je skvelou ilustráciou rozsiahlej a pozoruhodnej rôznorodosti severoamerických indiánskych kmeňov a zároveň holdom slávnemu fotografovi a etnografovi Edwardovi S. Curtisovi.

Zdrojom všetkých diel, zahrnutých do kompozície tejto výstavy, je osobný archív, resp. súkromná zbierka Christophera Cardoza. Ide o najväčšiu a svojou šírkou najreprezentatívnejšiu zbierku Curtisových fotografií na svete. Ch. Cardozo je na celom svete všeobecne uznávaný ako najväčší znalec života a diela Edwarda S. Curtisa. O Curtisovi tiež vydal osem kníh a prednáša o ňom v mnohých krajinách sveta. Zo svojho archívu, ktorý obsahuje viac ako štyri tisíc pôvodných Curtisových fotografií, vybral Cardozo 60 najpresvedčivejších a najpodmanivejších Curtisových obrázkov.

"Príbeh tohto neúnavného a empatického fotografa je príbehom 30-ročného hľadania dokumentov o vytrácajúcom sa svete pôvodných Američanov, je príbehom pre každého, je to tiež príbeh, ktorý ma stále mimoriadne očaruje. Keď veľvyslanectvo dostalo príležitosť vystavovať tieto nádherné fotografie v Košiciach a Bratislave, od začiatku som to s nadšením podporoval," povedal na vernisáži ambasádor Vallee. Zároveň kedykoľvek cestoval po Slovensku, vždy so sebou priniesol knihu Posvätný odkaz: Edward S. Curtis a severoamerický Indián, aby ju prezentoval svojim hostiteľom a ľuďom, s ktorými sa stretol. Ako ďalej konštatoval, bol vždy ohromený kultúrnym bohatstvom národnostných menšín na Slovensku - Maďarov, Rusínov i Rómov, ale aj samotnej slovenskej väčšiny - s ich starobylými zvykmi, jazykom, umením a svojským charakterom. Toto je kultúra, ktorá prežila v rôznych historických obdobiach. Vyslovil presvedčenie, že aj táto výstava povedie všetkých k hľadaniu spôsobov ako ochrániť a prechovávať bohaté kultúrne dedičstvo tak, že sa nikdy nestratí. Výstava v Košiciach potrvá do 28. októbra, potom poputuje do Galérie Z v Bratislave.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...