KONTAKT  |    _eng _sk

EÚ ekonomika v roku 2021 ako jazda na húsenkovej dráhe
           Pridané: 11.01.2022
Autor: František Gregor
Kategória: Dianie v podniku

Ako jazdu na húsenkovej dráhe označujú mnohí analytici rok 2021. Optimizmus zo začiatku vakcinácie začali striedať obavy z nových variantov vírusu a prekvapil aj nečakane silný odpor voči očkovaniu. Často až nezmyselné hoaxy prevládali nad zdravým rozumom. Ekonomika sa postupne dostala z recesie, žiaľ, prognózu zatieňuje riziko ďalších pandemických vĺn, vysoká inflácia a prudký rast cien energií.

Pandémia a ekonomika
Nástupom pandémie začiatkom roka 2019 zavládol strach, obavy, vzniklo mnoho scenárov jej ďalšieho vývoja. Tie najpesimistickejšie predpovedali „dlhý covid“ – niekoľko rokov striedania nástupov nových variánt vírusu. Po príchode vakcín panovalo presvedčenie, že nadobro vyriešia problém pandémie (sociálne a ekonomické riziká z nej prameniace). Optimizmus schladila veľmi nízka zaočkovanosť vo väčšine krajín. V chudobných krajínách je príčinou nedostupnosť očkovacích látok a inokedy je to nedôvera až odpor voči očkovaniu. V konečnom dôsledku má tak vírus v neočkovanej populácii lepšie podmienky na šírenie a vznik nových variantov.
Pre ekonomiku to znamená pokračovanie neistoty. Krajinám s vysokou zaočkovanosťou každá ďalšia vlna prinesie menej hospitalizácií a výrazne menej úmrtí a teda i menšie riziko pre ekonomiku. Tie ďalšie s nižšou zaočkovanosťou sa postupne premoria, budú oveľa viac finančných prostriekov mínať na hospitalizácie chorých, ich rekonvalenscenciu a budú mať množstvo úmrtí u nezaočkovaných, najmä v rizikových skupinách obyvateľstva.
Dnes je preto veľmi ťaźké predpovedať aké to bude mať ekonomické dôsledky. V jesennej hospodárskej predpovedi zvýšila Európska komisia (EK) očakávaný tohtoročný rast eurozóny na 5 percent (oproti 4,3 percenta na jar). Na budúci rok by mala ekonomika rásť o 4,3 percenta, na rok 2023 očakáva 2,4-percentný rast.
Ak sa naplní predpoveď, tak vyšší hospodársky rast by znamenať zníženie deficitov. V roku 2020 boli v celej EÚ na úrovni 6,9 percenta HDP, v tomto roku má agregovaný deficit klesnúť na 6,6 percenta, v nasledujúcom na 3,6 a potom na 2,3 percenta.
Podobne by sa mal vyvíjať aj dlh. V tomto roku dosiahne 99 percent HDP pre eurozónu, resp. 92 percent pre celú EÚ. V nasledujúcom má klesať na 97, resp. 89 percent HDP. Súčasným problémom je inflácia, ktorá je vysoko nad 2-percentným limitom.

Zdroj: Rok 2021 v európskej ekonomike: jazda na horskej dráhe (dennikn.sk) a statista.com

Empty

ODPORÚČAME

26.01.2023
Centrálny príjem nájdete od januára pri bráne č. 4
01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...