KONTAKT  |    _eng _sk

Exceloval v Bukurešti
           Pridané: 15.11.2004
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 46/2004

Talentovaný žiak SOU hutníckeho Ladislav Stupák dvojnásobným majstrom sveta v nohejbale

Majster

Iba pred tromi týždňami sa v Strednom odbornom učilišti hutníckom v Košiciach - Šaci konali oslavy pri príležitosti 40. výročia jeho existencie. Do vienka týchto osláv prispel koncom októbra aj žiak 3. ročníka tejto školy Ladislav Stupák (na snímke), ktorý by sa chcel v živote uplatniť ako mechanik strojov a zariadení.

Tento ambiciózny 17 - ročný chlapec sa však okrem školských povinností venuje vo svojich voľných chvíľach športu. Učaril mu nohejbal a tak sa už sedem rokov aktívne venuje tomuto športu. V súčasnosti je prvoligovým hráčom NK Prometal Šaca. Talentovaný Ladislav Stupák je síce ešte len v juniorskom veku, ale už má na svojom konte dva tituly majstra sveta. Získal ich koncom októbra tohto roku na svetovom šampionáte juniorov v nohejbale, ktorý sa konal v hlavnom meste Rumunska Bukurešti.

S hrou pri nízkej sieti začal spolu s bratom ešte v roku 1997, kedy sa ho ujal tréner, bývalý vynikajúci košický nohejbalista a reprezentant Jaroslav Žigala. Postupne jeho výkonnosť pod vedením ďalších trénerov v Šaci, a to Ľuboša Ivanka-Maceja a Jaroslava Víznera mala stúpajúci trend. Hoci hráva tiež za dorast, dostáva šancu aj v ligovom mužstve seniorov. Svojimi výkonmi si ešte v roku 2002 vybojoval miesto v reprezentačnom tíme juniorov Slovenska a zúčastnil sa vtedy na majstrovstvách sveta v nohejbale, ktoré sa konali v maďarskom meste Szombathely. V tom čase iba zbieral cenné skúsenosti na medzinárodnom poli, ktoré potom dokonale zúročil po dvoch rokoch na nedávnom svetovom šampionáte v Rumunsku.

Pod vedením reprezentačného trénera Jaroslava Žigalu okrem Ladislava Stupáka Slovensko reprezentovali dvaja nohejbalisti z Piešťan, Pavol Zvonček a Daniel Krajčík, dvaja reprezentanti z Trebišova Boris Ňaršanský a Matúš Rusnák a jeho klubový spoluhráč zo Šace František Ižol. Náš mladý hráč zo Šace Ladislav Stupák si okrem dvoch zlatých medailí, ktoré získal v súťaži jednotlivcov a v súťaži dvojíc domov priviezol aj striebro zo súťaže trojíc.

O tom ako tieto úspechy pri nízkej sieti v Bukurešti vznikli, nám úspešný medailista zo SOU hutníckeho povedal: "Najťažšie súboje som zvádzal v singli, teda v súťaži jednotlivcov, kde sa hralo najprv v skupinách. V nej zostali na mojom štíte reprezentant Chorvátska, Francúzska i domáci hráč z Rumunska. Vo štvrťfinále som hravo prešiel cez maďarského reprezentanta Kertésza, v semifinále som v troch setoch 2:1 vyhral nad Kolenským z Českej republiky a v dramatickom finále zostal na mojom štíte aj domáci Negulescu po setoch 2:1, v tom rozhodujúcom sete tesne 13:11. Na stretnutia v dvojiciach tréner Žigala nominoval okrem mňa aj Zvončeka a Krajčíka. Počínali sme si tak isto znamenite, keď sme sa sitom vylučovacích bojov dostali až do semifinále. Tam sme si pomerne hladko poradili s domácimi Rumunmi 2:0 a striebro sme mali isté. Vo finále nás však lákalo zlato, o ktoré sme sa tvrdo popasovali s Čechmi. Tí nám dlho vzdorovali a majstrovský titul pre Slovensko sa nám poradilo vybojovať až po troch setoch 2:1. S reprezentantmi Českej republiky sme sa stretli aj vo finále v trojiciach. Zápasy trojíc sme hrali spolu s Ňaršanským a Rusnákom. Aj v tejto disciplíne sme pomýšľali na zlato, keď sme v semifinále pomerne ľahko zvíťazili nad Francúzskom 2:0. Lenže vo finále sme potom nestačili na Čechov, s ktorými sme prehrali 1:2 na sety, ale k víťazstvu sme mali veľmi blízko."

Tieto úspechy len umocnili jeho sebavedomie a ako sa vyjadril, i keď sa stal majstrom sveta, ešte stále sa má v čom pri nízkej sieti zdokonaľovať. O jeho služby prejavil záujem aj majstrovský tím z DPMK Košice, ale funkcionári zo Šace nemienia svoje ligové mužstvo prestupom svojho odchovanca oslabiť. Jeho veľkým vzorom je jeden u úradujúcich majstrov sveta v trojiciach z nedávneho šampionátu v Prostějove, hráč DPMK Košice Patrik Perun, s ktorým by si Laco Stupák chcel raz v živote zahrať.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...