KONTAKT  |    _eng _sk

Inšpirácie v kove po piaty raz
           Pridané: 07.08.2006
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 31/2006

Mladí dizajnéri budú mať svoj workshop v U. S. Steel Košice

O necelé tri týždne sa v Košiciach zídu účastníci tohtoročného medzinárodného workshopu U. S. Steel Košice - Metal Inspirations. Podujatie po piaty raz organizuje oceliarska spoločnosť a Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach pre študentov, ktorí sa pripravujú na svoje budúce povolanie dizajnérov.

Workshop sa koná v dňoch 21. až 29. augusta 2006. Ako uviedol garant podujatia Jaroslav Jarema z Fakulty umení TU v Košiciach, prihlásili sa mladí z piatich vysokých škôl zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska. "Počas štyroch rokov sa na workshopoch vystriedalo približne sto ľudí, ktorí vytvorili viac ako dvesto diel. Niektorí sa do dielní Stredného odborného učilisťa hutníckeho v Šaci vracajú opakovane a veľmi radi," povedal. "Pre študentov, ale i pre pedagógov je to jedna zo zriedkavých príležitostí pracovať s kovom, pri ktorej si okrem tvorivej činnosti zvyšujú aj svoju manuálnu zručnosť a učia sa novým technológiám. Pre budúcich dizajnérov sú obohacujúce aj neformálne diskusie. Tešia sa i na poznávacie výlety do regiónov východného Slovenska, ktorých sa zúčastňujú aj majstri z učilišťa. Osobné kontakty upevňujú vzťahy medzi študentmi a remeselníkmi, čo oceňujú pri spoločnej práci."

Po prvý raz sa podujatia zúčastnia aj dvaja študenti z príbuzných odborov - architektúry a výtvarného umenia. Mení sa tiež úloha pedagógov. Budú skôr odbornými poradcami než aktívnymi tvorivými pracovníkmi. Inšpiráciou pre mladých bude v tomto roku automobilový priemysel. Samozrejme, neočakáva sa od nich, že budú tvoriť návrhy karosérií, myšlienka automobilizmu by sa však v ich dielach mala odzrkadliť.

Najlepšie dizajnérske a výtvarné objekty budú vystavené v Galérii U. S. Steel Košice vo vstupnom areáli. Niektoré diela, tak ako aj v predchádzajúcich rokoch, sa stanú súčasťou expozície U. S. Steel Košice na medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Brne. Stálu výstavu prác mladých dizajnérov vytvorených v uplynulých ročníkoch podujatia si môžete pozrieť v Slovenskom technickom múzeu v Košiciach alebo v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach. Časť exponátov krášli i priestory U. S. Steel Košice.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...