KONTAKT  |    _eng _sk

Jubileum oslávili na palubovke
           Pridané: 16.12.2013
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 25/2013

V Infiniti aréne sa konal Turnaj legiend v sálovom futbale

Sálový futbal má v našom meste dlhoročnú tradíciu a medzi priaznivcami tohto športu je veľmi obľúbený. Zápasy v sálovom futbale sa hrajú už od roku 1973 pod názvom Košická miniliga. V tomto roku oslavuje 40 rokov od svojho založenia.

"Dlho sme uvažovali, koľko družstiev do súťaže zaradíme, kde sa na území Košíc bude hrať a koľko hráčov bude môcť hrať v každom tíme na ihriskách hádzanárskych rozmerov," priblížil začiatky miniligy jeden zo zakladateľov súťaže Ladislav Ostroha, ktorého všetci familiárne volajú Mešter. "Určili sme tri miesta, a to na Sídlisku Nad jazerom, na juhu pri Astórii a na Mieri pri ZŠ Park mládeže. Na týchto ihriskách mali štyri celky domáce prostredie a systémom každý s každým odohrali miniligu doma i vonku. Z každého družstva na zápas nastupovali okrem brankára štyria hráči v poli. Jednotlivé družstvá si vytvorili rôzne názvy, mnohé z nich počas tých štyridsiatich rokov zanikli, ale i vznikali nové. Medzi tuctom účastníkov mali v minilige počas jej histórie zastúpenie aj bývalé VSŽ, ktoré v osemdesiatych rokoch reprezentovalo družstvo SZM Údržba. Káder tvorili brankár Július Veber a hráči Jaroslav Žigala, Peter Dieneš, Jaroslav Tóth a Štefan Horňák, ktorého sme volali Piťu. Partii železiarov sa v tom čase darilo veľmi dobre, hrali spolu dlho a v roku 1986 sa stali majstrami Slovenska. Jaroslav Tóth bol vtedy so šiestimi gólmi najlepší strelec šampionátu."

Na počesť 40-ročného jubilea sa v nedeľu 24. novembra 2013 konal v Infiniti aréne Turnaj legiend (hráčov nad 45 rokov) v sálovom futbale. Iniciátorom podujatia bol generálny manažér Steel arény Igor Havrila, ktorý je miniligovým nadšencom a v deväťdesiatych rokoch v tejto súťaži hrával za družstvo Celticu. Teraz štartovalo v turnaji osem družstiev, ktoré súťažili v dvoch skupinách systémom každý s každým. Víťazi skupín sa potom stretli vo finále a druhé družstvá zo skupín bojovali o 3. mieste. V zápase o bronz Družbyt zdolal družstvo Mladosti 1:0 a vo finále Reštaurácie zvíťazili nad tímom Astra tiež 1:0. Bol to exhibičný turnaj, na ktorom vlastne o nič nešlo, len sa po rokoch stretnúť a zahrať si. Mnohí hráči sa nevideli desať, možno pätnásť rokov, preto bolo ich stretnutie o to vzácnejšie a mali na čo spomínať. I keď mnohým roky pribudli a kondícia odišla, v zápasoch sa miestami iskrilo ako za starých čias. Po turnaji odmenili a ocenili predsedov klubov, manažérov, funkcionárov, rozhodcov i hráčov, ktorí sa najviac zaslúžili o popularitu sálového futbalu v Košiciach.

Spoločnosť U. S. Steel Košice reprezentovalo v turnaji družstvo z Teplej valcovne, ale v kádroch jednotlivých družstiev sa na palubovke predstavila plejáda našich zamestnancov - Jaroslav Tóth, Vladimír Duháň, Pavol Špilár, Milan Duska, Peter Horský, Stanislav Smejkal, Pavol Králik, Florián Horňák, Dušan Urban, Roman Berta a Ivan Belej. V zaplnenom hľadisku sa však objavili ďalší naši zamestnanci, ktorí v minulosti hrávali košickú miniligu, či už František Koľvek, Jaroslav Žigala, František Beer, Miroslav Duchoň, Ivan Pastyrčák a iní.

Akcia dala podnet na ďalšie stretnutie bývalých hráčov miniligy, ktoré plánujú zorganizovať na budúci rok vo futbalovom areáli vo Vyšnom Opátskom.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu