KONTAKT  |    _eng _sk

Kontrasty Ervína Brauna a Ladislava Škovrana
           Pridané: 08.11.2004
Autor: Iveta FIALOVÁ, Foto: Kamil TISCHLER
Kategória: 45/2004

Ďalšia výstava košických výtvarníkov

Galéria
Ladislav Škovran (uprostred) a Ervín Braun (vpravo) v rozhovore s riaditeľom pre Vonkajšie vzťahy U. S. Steel Košice Jánom Bačom.

Kontrasty. Pod týmto názvom sa v Galérii U. S. Steel Košice predstavujú ďalší dvaja košickí výtvarníci - Ervín Braun a Ladislav Škovran. Vernisáž, za účasti početného publika, otvoril 4. novembra 2004 riaditeľ pre Vonkajšie vzťahy U. S. Steel Košice Ján Bača.

Už pri pohľade na vystavené obrazy je zrejmé, že napriek priateľstvu a spoločnému vzťahu k prírode, umeniu a životu, je tvorba obidvoch umelcov odlišná. Kým u jedného prevláda architektonické videnie, druhý sa nechal ovplyvniť krásou rastlinstva. Rôzna je i technika maľby. Čo ich spája, to je, povedané slovami kunsthistoričky Andrey Martinovej, ktorá autorov na vernisáži predstavila, monumentálnosť a profesionalita prevedenia.

Štyridsaťosemročný Ervín Braun vyštudoval grafiku na SUPŠ, potom študoval architektúru na VŠVU v Bratislave. Popri tom sa venoval aj štúdiu maľby a kresby. Učí na Strednej umelecko - priemyselnej škole v Košiciach a paralelne pokračuje v tvorbe. Osudnou sa mu stala maľba, v ktorej spája geometrickú presnosť architektúry so svetom snov, fantázie a vzťahom k prírode. So svojimi prácami sa prezentoval na niekoľkých individuálnych i kolektívnych výstavách na Slovensku, v Čechách, v Poľsku, Austrálii, na Kube i v Izraeli. Jeho obrazy sa nachádzajú v súkromných zbierkach v Austrálii, Kanade, Indonézii, Belgicku, Holandsku i Nemecku.

O sedem rokov mladší Ladislav Škovran objavil v ostatnom čase žiarivý svet rastlinstva. Jeho obrazy obdivuhodnej farebnosti, ktoré si môžete pozrieť v Galérii, vysielajú na diváka množstvo pozitívnej energie. Autor týchto pastelov je v umeleckej obci známy aj ako dlhoročný reštaurátor umeleckých diel. Tomuto fachu sa venoval roky po skončení SUPŠ. Jeho rukami prešli obrazy umelcov zvučných mien, ako boli Mednyánszky, Klimkovič, Jasusch, Jakoby a ďalší. Sám Škovran sa mal možnosť umelecky obohatiť z osobných stretnutí s takými uznávanými umelcami, ako boli Štefan Roškoványi, Karol Csáko, Gejza Barci či Nikolaj Feďkovič. Vystavoval v Košiciach i zahraničí, v Nemecku, Švajčiarsku, na Ukrajine.

Nájdite si čas a príďte duševne pookriať pri pohľade na krásno. Výstava je otvorená denne od 8.30 do 16.00 hod. v budove Vonkajších vzťahov vo Vstupnom areáli U. S. Steel Košice do 25. novembra 2004. Predchádzajúcu výstavu Dušana Baláža a Pavla Kvoriaka si prezrelo vyše 250 návštevníkov.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu