KONTAKT  |    _eng _sk

Leto v Pederi - nájdime si znova k sebe cestu
           Pridané: 04.07.2011
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 14/2011

Prvá aktivita víťazného projektu grantového programu Spoločne pre región

Aj keď počasie minulú sobotu práve nezodpovedalo ročnému obdobiu a ani prianiam všetkých Pederčanov a ich hostí zo Slovenska i zo zahraničia, prvý ročník pripravovanej série spoločensko-kultúrnych a športových podujatí pod názvom Leto v Pederi - nájdime si znova k sebe cestu dopadol na výbornú. Po ekumenickej bohoslužbe mohli malí i tí skôr narodení obdivovať zručnosť a prácu tradičných remeselníkov, na popoludnie bol pripravený kultúrny program, v ktorom sa predstavili folklórne, tanečné i spevácke skupiny z Maďarska, Mokraniec, Čečejoviec, Hrhova, Buzice i domáceho Pedera. Zámer projektu, pod realizáciu ktorého sa podpísal aj železiar, Jozef Sztasko zo Studenej valcovne, oslovil hodnotiacu komisiu programu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie Spoločne pre región, ktorá mu udelila grant vo výške 2 400 eur. Prvú aktivitu projektu už Pederčania absolvovali.

"Hlavným zámerom nášho projektu je vytvorenie vhodného zázemia na stretávanie sa našich obyvateľov na rôznych spoločenských a kultúrnych aktivitách v zatiaľ nevyužitom areáli vedľa obecného úradu," informuje starosta obce Peder Jozef Holečko. "Naším cieľom je zároveň využiť toto zázemie na posilnenie medzigeneračných, medziobecných a medzinárodných vzťahov vidieckych komunít."

V Pederi, kde sa rodí kultúrno-spoločenská zóna s vybetónovaným terénom, prístreškom i ohniskom s posedením, pripravujú organizátori ďalšie aktivity, ktoré sa zaviazali realizovať v rámci oceneného projektu. Na svoje si prídu deti i dospelí. Bude to napríklad medzinárodný futbalový turnaj, stretnutie s dôchodcami, premietanie filmu pod holým nebom či detská olympiáda.

Empty

ODPORÚČAME

11.09.2019
Minister hospodárstva ocenil aj desiatich košických oceliarov
02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam