Majstrovské tituly pre Pástora a Berešovú

Jubilejný 10. ročník polmaratónu Košice - Seňa bol zároveň slovenským šampionátom

Poriadna horúčava sprevádzala v sobotu 23. júna doteraz najväčšiu účasť polmaratóncov a in-line korčuliarov na trati jubilejného desiateho ročníka polmaratónu Košice - Seňa. Na štart sa postavilo 260 bežcov a 92 korčuliarov, ktorí sa na monotónnej trati dosť natrápili. Už od štartu sa do vedenia dostal jeden zo zahraničných favorizovaných bežcov, vlaňajší víťaz tohto podujatia Eduard Hapak z Poľska, ktorý ani v tomto roku nenašiel premožiteľa. Celú trať absolvoval osamotený na špici pelotónu a z vedúcej pozície ho nedokázal odstaviť nielen náš vytrvalec zo spoločnosti U. S. Steel Košice, najlepší slovenský maratónec Imrich Pástor, ale ani ďalší domáci i zahraniční bežci.

"Ušiel mi už v uliciach mesta a hoci som sa ho snažil zo všetkých síl dobehnúť, nepodarilo sa mi to. Bol rýchlejší ako ja. Tým, že som sa od začiatku roka sústredil na maratónsku prípravu, dominovala v nej vytrvalosť a nie rýchlosť. Keďže mi už nevyšiel pokus prebojovať sa na olympiádu do Londýna, chcem sa presadiť aspoň na našom MMM v októbri. Takže tento beh bol súčasťou mojej prípravy na košický maratón," rozhovoril sa vytrvalec v cieli a dodal: "I tak mám radosť z toho, že som získal svoj prvý titul majstra Slovenska v polmaratóne. Určite je to jeden z mojich veľkých úspechov a keďže som v tomto roku žiadne väčšie preteky ešte nevyhral, tak tento úspech ma veľmi potešil."

Víťazný Hapak mal v cieli čas 1:09:57 hod. a keďže najlepší čas 1:07:52 hod. na tejto trati dosiahol ešte v roku 2007 Ján Križák zo Skalice, traťový rekord polmaratónu Košice - Seňa odolal. Na druhom mieste dosiahol slovenský šampión Pástor čas 1:11:45 hod. a na 3. mieste v konečnom poradí skončil Tibor Sahajda časom 1:11:57 hod. V rámci slovenského šampionátu striebornú medailu získal Ondrej Puškár z Trnavy časom 1:13:21 hod. a bronz si vybojoval Jozef Urban z Demolexu Bardejov, ktorý mal čas 1:13:57 hod.

Zo žien dominovala naša olympionička z bežeckého klubu Obal servis Košice Katarína Berešová, ktorá nás bude reprezentovať v maratónskom behu na OH v Londýne. V konečnom poradí skončila časom 1:22:32 hod. na 19. mieste, ale zo žien nemala konkurenciu. "Na tento polmaratón som si odskočila zo sústredenia na Štrbskom Plese. Bolo veľmi teplo a hoci som vyhrala, cítim sa unavená. Som vo fáze plného tréningového zaťaženia. Ale ako povedal tréner, trochu znížime objem prípravy, pôjdeme viac do rýchlosti a musím veriť, že sa to čoskoro zlepší," vyjadrila svoje pocity po behu čerstvá majsterka Slovenska v polmaratóne K. Berešová. Za Berešovou na 2. mieste v rámci majstrovstiev Slovenska skončila Zuzana Stanovčáková z Obal servisu Košice časom 1:29:47 hod. a 3. miesto obsadila Patrícia Gánovská z Novej Lesnej časom 1:30:16 hod.

Okrem jednotlivcov bojovali o majstrovský titul aj družstvá mužov. Zvíťazil Demolex Bardejov v zložení Urban, R. Arbet, B. Arbet, 2. miesto obsadilo družstvo z Obal servisu Košice, ktoré tvorili Pástor, Fotul, Seman a na 3. mieste skončili vytrvalci z AŠK Grafobal Skalica - Puškár, Portášik, Rehuš.

V pestrofarebnom pelotóne sa objavila plejáda bežcov z U. S. Steel Košice, ktorí dosiahli tieto umiestnenia: 12. Repák 1:19:42 hod., 14. Fotul 1:19:56 hod., 15. Seman 1:20:19 hod., 30. Verba 1:26:02 hod., 31. Balogh 1:26:42 hod., 38. Madár 1:27:58 hod. (víťaz u mužov nad 60 rokov), 52. Ficzere 1:31:34 hod. (druhý v kateg. nad 60 rokov), 59. Konštantinovič 1:32:18 hod., 70. Sciranko 1:35:51 hod., 76. Ďurkovský 1:38:12 hod., 77. Mako 1:38:28 hod., 92. Koniar 1:40:49 hod., 100. Chytil 1:42:57 hod., 113. Huszár 1:44:59 hod., 116. Smriga 1:45:18 hod., 118. Strömpl 1:46:10 hod., 119. Hudák 1:46:17 hod., 127. Tiszová 1:47:46 hod. (víťazka v kateg. žien nad 50 rokov), 131. Billá 1:48:15 hod. (tretia v kateg. žien 40 - 50 rokov), 132. Katunský 1:48:24 hod. 135. Šamudovská 1:48:39 hod., 135. Laporčák 1:48:50 hod., 175. Stančák 1:56:24 hod., 181. Rybár 1:57:38 hod. 187. Čontošfalský 1:58:41 hod., 197. Komárek 2:00:06 hod., 219. Sabo 2:05:29 hod., 236. Lukčo 2:11:27 hod., 245. Fuksz 2:15:41 hod.

In-line korčuliari štartovali o dvadsať minút neskôr než bežci, ale i tak boli mnohí v cieli skôr než polmaratónci. Zvíťazil Michal Slotta zo Žiliny časom 32:44 min., z našich bol najlepší Andrej Sabol na 44. mieste v čase 42:03 min. Na 47. mieste skončila Lucia Petrovičová 42:12 min., na 49. Bartolomej Ištoňa 42:15 min. a na 60. Henrik Hric, ktorý mal čas 44:55 minút.