KONTAKT  |    _eng _sk

Mesačná jazda s výnimočnými podujatiami
           Pridané: 08.10.2007
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 40/2007

Festival súčasných umení Moon Ride do 13. októbra

V Košiciach sa v piatok, 14. septembra, začal festival súčasného umenia. Otvorenie podujatia pod názvom Moon Ride (Mesačná jazda) prezentujúceho hudbu, divadlo, tanec, multimédiá a vizuál umelcov krajín V4, sa uskutočnilo v areáli bývalých kasárenských skladov na Kukučínovej ulici, ktoré po prvý raz sprístupnili verejnosti, za prítomnosti primátora mesta Františka Knapíka.

KulturPark, ako priestor nazvali, ponúkol prvým návštevníkom pozoruhodný multimediálny program. Priestorovými grafikami sa prezentovali účastníci medzinárodného workshopu, Teatr A - Genesis z Poľska sa predstavil zaujímavým pouličným predstavením pripraveným na základe prvých deviatich častí Knihy Genesis. Výstavou East of Eden (Na východ od raja) sa prezentovali mladí absolventi a študenti Katedry výtvarných umení a intermédií Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Zmes funky, popu a rómskej melodiky priviezla do Košíc česká kapela Gulo čar. Špičkoví interpreti a umelci slo venského, českého, poľského a ma ďarského alternatívneho a nekomerč ného umenia, viac známi a žiadaní v západnej Európe ako doma, sa prezentovali Košičanom aj v ďalších dňoch. Videli a počuli sme hudobné zoskupenia Guma Guar, Midi Lidi, Anymade (CZ), Abude, Noise Cut, Kyl The Sistem (SR), Colors Star (HU) a ďalších.

Nezvyčajné podujatie pripravili organizátori na štvrtok, 27. septembra. Na Hlavnej ulici počas celodenného programu v spolupráci s British Council a Ekopolis mali možnosť Košičania besedovať na tému Môže verejnosť prispieť k zlepšeniu životného prostredia v mestách? Zároveň v rámci programu PrieStory, ktorý je odvodený od myšlienky, že miesta, ktoré nás obklopujú, nás ovplyvňujú a ak nám na nich záleží, môžeme ich zmeniť - každé zmenené miesto má potom svoj príbeh - tak vznikajú PrieStory, miesta, ktoré ľudí spájajú, predstavili možnosti úprav verejných priestorov. Dva sociálno-environmentálno-kultúrne verejné objekty v rámci workshopu vyrástli aj v blízkosti Dolnej brány na Hlavnej ulici. Škoda iba, že tí, ktorí sa tešili na večerné vystúpenie českej hudobno-poetickej dvojice Dva zo známeho hradeckého divadla Dno (za využitia multifunkčnosti objektu) sa programu nedočkali. Všetkých vyhnal prudký a silný dážď.

Program festivalu, ktorý sa skončí 13. októbra 2007, nájdete na www.moonride.sk. Podujatie podporujúce kandidatúru Košíc na titul Európske hlavné mesto kultúry, pripravilo centrum súčasných umení IC Culture Train, ktoré pôsobí v Košiciach už viac ako rok.

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu