Vyhľadávanie:

Mestá a obce sa zapoja vo štvrtok do Dňa bez áut, v Košiciach nebude MHD bezplatná

Mestá a obce sa zapoja vo štvrtok do Dňa bez áut, v Košiciach nebude MHD bezplatná

Celoeurópska kampaň Európsky týždeň mobility zameraná na udržateľnú mobilitu sa opäť končí svetovým Dňom bez áut. Štvrtok 22. septembra zostanú vybrané ulice a námestia v celej Európe bez áut a výfukových plynov. Prednosť budú mať nemotorizované dopravné prostriedky, ktoré neškodia životnému prostrediu. Do kampane sa môže zapojiť každý, stačí, ak nechá svoje auto doma. Informovala o tom v tlačovej správe Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)

„Je dôležité motivovať ľudí, aby si vybrali udržateľné spôsoby dopravy. Tie sú často nielen ekologickejšie, ale v čase rannej dopravnej špičky aj efektívnejšie a rýchlejšie. Obmedzením využívania dopravných prostriedkov na fosílne palivá znižujeme emisie uhlíka a zároveň prispievame k lepšej kvalite ovzdušia,“ uviedol štátny tajomník ministerstva životného prostredia Michal Kiča.

Vyhlasovateľom kampane je Envirorezort a národným koordinátorom je SAŽP. Aj v aktuálnom ročníku kampane vyčlenia európske sídla, vrátane slovenských miest i obcí, počas Dňa bez áut na celý deň jednu alebo viacero oblastí výhradne pre chodcov, cyklistov a verejnú dopravu. Uzavreté ulice počas Dňa bez áut budú slúžiť ako jarmoky, festivaly, koncerty, ale aj výstavy či športové podujatia. Ulica bez áut je pre obyvateľov atraktívnejšia a bezpečnejšia. Do projektu sa tento rok zapojí skoro polovica zo všetkých prihlásených slovenských samospráv, a pre obyvateľov pripravili zaujímavý program. „Spolu s ministerstvom životného prostredia SR vyzývame verejnosť, aby sa do Dňa bez áut aktívne zapojila, a to aj tým, že nechá auto doma. Svoj osobnú angažovanosť počas tohto dňa môže každý prejaviť uverejnením fotografie z priebehu presunu z bodu A do bodu B na sociálnych sieťach,“ informoval Michal Maco, generálny riaditeľ SAŽP.

Prvý medzinárodný deň bez áut sa konal v roku 1999 v Európe ako pilotný projekt kampane EÚ V meste bez môjho auta, od roku 2002 je tento deň súčasťou Európskeho týždňa mobility.

DPMK chce zároveň pri príležitosti týždňa mobility upriamiť pozornosť aj na výhodnú cenu ročného cestovného lístka na MHD. Cestujúci si ho môžu od začiatku tohto roka kúpiť za výhodnú cenu 199 eur oproti pôvodným 242 eurám. Jeho platnosť sa dá v prípade potreby pozastaviť na 30 dní, počas ktorých ho cestujúci nebude využívať a jeho platnosť sa následne predĺži o rovnaký čas.

DPMK upozorňuje cestujúcu verejnosť, že tento rok počas Svetového dňa bez áut vo štvrtok 22. septembra nebude MHD bezplatná.

Ďalšie články

Spoločné vyhlásenie

Po stretnutí zástupcov vlády SR a vedúci predstaviteľov spoločnosti Nippon Steel Corporation / U. S. Steel Košice 9.2. 2024.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...