Vyhľadávanie:

Naši na cyklomaratóne

Naši na cyklomaratóne

Trojica železiarov úspešne zvládla trasu Bratislava - Jasná pod Chopkom

V uplynulých dňoch sa na Slovensku konalo jedno z najkrajších amatérskych cyklistických podujatí, XVI. ročník cyklomaratónu Bratislava - Jasná. Trasa v celkovej dĺžke 315 kilometrov už tradične viedla z bratislavských Zlatých pieskov do Jasnej pod Chopkom. Na tejto akcii sa zúčastnila aj skupinka štyroch Košičanov. Traja z nich sú zamestnanci U. S. Steel Košice, Waldemar Billý zo Studenej valcovne, Marián Fotta z Teplej valcovne a Katarína Azariová z úseku Marketing a Predaj. Kvarteto doplnil Košičan Radoslav Kudla.

Pelotón odštartoval smerom cez Senec na Nitru, za ktorou začínajú stúpania. Trať potom smerovala popri rieke Hron k Žiaru nad Hronom. Na ceste čaká Banská Bystrica, kde pelotón odbočuje na Donovaly. Toto stúpanie, najmä pri Starých Horách, je prvou najväčšou previerkou fyzických aj duševných síl účastníkov v dĺžke 13 km. Účastníci, ktorí nezvládnu tento úsek, môžu nastúpiť do zberného autobusu s tým, že stratia nárok na účastnícky certifikát. V poslednom čase túto možnosť využíva iba málo cyklistov, sú to najmä tí, ktorí trasu a jej náročnosť nepoznajú alebo ju podcenili.

Dolu serpentínami z Donovalov sa do Liptovskej Osady štartuje jednotlivo kvôli bezpečnosti na veľmi náročnom úseku, kde cyklisti dosahujú rýchlosť až 70 km/hod. Pelotón pokračuje cez Ružomberok smerom na Ivachnovú do Liptovského Mikuláša. Zo srdca Liptova sa dostávame k záverečnej fáze cyklomaratónu. Po poslednej zastávke účastníkov na parkovisku za Demänovou pokračuje pelotón spolu a od Jaskyne Slobody (5 km pred cieľom) dostávajú účastníci zelenú na prezentáciu svojich posledných síl až do cieľa v tej najtvrdšej previerke. Cieľ je už od prvého ročníka tohto podujatia pred Junior hotelom v Jasnej.

Po návrate sa jedna z účastníčok tohto podujatia Katarína Azariová podelila s nami so svojimi dojmami: "Po úvodných kilometroch zavládla v pelotóne eufória. Nohy pracujú, aby sa telo zahrialo, slnko ešte len vykukuje spoza kopčekov a ukazuje smer na východ. Po prvých sto kilometroch sa organizmus dostáva do určitého cyklu, šliapať do pedálov - pribrzdiť - v kopčekoch vstať zo sedla a stále dookola. Takže v takomto režime som prešla takmer 200 km bez problémov (hlási sa však tuhnutie svalov v lýtkach, krku, na rukách a otlačený zadok). Od Bratislavy pelotón oddychoval 2-krát (na 123 a 183 km) - 30 minútová pauza na dočerpanie vody a doplnenie kalorických zásob pred prvou tvrdou previerkou - Donovalmi. Banskú Bystricu prejdeme mlčaním, všetci si premietajú ako rozložiť sily, v ktorom okamihu si dať posilňujúcu Power Barovú tyčinku, koľko vody vypiť. Rozmýšľam, či vystačím s dychom a nedostanem kŕče do nôh. A ešte k tomu páliace slnečné lúče a prach z opravovanej cesty. Najľahšie prevody nahodené, v sede to po chvíli začína byť veľmi unavujúce - stehná začínajú páliť. Stoj zo sedla a ťahanie "kormaňa" aspoň trochu pomôže, ale ruky opäť dostávajú zabrať a tak znovu do sedla. Vtom zákruta vpravo, je to už tá posledná? Rozmýšľam. Ale kdeže, na vrchol ostáva ešte 5 km. Sadnúť, vstať, sadnúť, vstať, v posledných kilometroch už nič nevnímate, len vozovku pod vami a bolesť v nohách. Na Donovaloch máme 60-minútovú obedňajšiu prestávku a po nej zjazd v plnej rýchlosti dole. V Ružomberku dáva pelotón znovu jedno z neustále sa opakujúcich znamení, časté brzdenie. Je to kopček alebo prekážka na ceste? Bohužiaľ, škaredý pád jedného z účastníkov cyklomaratónu. Prudko brzdím a zastanem pri cyklistovi ležiacom v kaluži krvi. Nevyhol sa hlbokej jame a aj napriek tomu, že mal prilbu, rozbil si čelo. Pre neho už táto trať skončila. Mlčanie je na nevydržanie, len byť v strehu a nespadnúť, únava už robí svoje. Konečne sme v Demänovej, slnko je už za mrakmi, ochladilo sa. Už len pár kilometrov a sme v cieli. Neuveriteľné sa o chvíľu stane skutočnosťou. Tento kopec sa s tým na Donovaloch nedá porovnať, veď aj autá tu majú problémy dostať sa na vrchol. Posledné zvyšky síl, únava, bolesť, chlad, cesta sa stáva každým metrom strmšou. Už ani najľahší z prevodov nepomáha. Mám zosadnúť z bicykla a tlačiť ho do kopca? Nie, zatnem zuby a šliapem do pedálov z posledných síl. Prvá chata na obzore, žeby koniec utrpenia? Ešte pár zákrut a objavuje sa CIEĽ. Potlesk hlúčika ľudí zaznieva len akoby z diaľky. Tak predsa sa to dá zvládnuť. Ja som trasu Bratislava - Jasná, ktorá meria 315 kilometrov, zdolala za 11 hodín a 27 minút."

Na druhý deň po tomto cyklomaratóne sa partia Košičanov rozhodla, že to dorazia až do Košíc, vzdialených 182 km. A tak celková bilancia znela: Bratislava - Košice, 497 km na bicykli, čistý čas 18 hodín 28 minút.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...