KONTAKT  |    _eng _sk

Náučný chodník Ťahanovským lesom
           Pridané: 19.02.2020
Autor: Eva DUČAIOVÁ
Kategória: 04/2020

Tip na víkend

Dnešná vychádzka sa nám naskytá opäť vďaka chvályhodnej aktivite Mestských lesov, ktoré v lesoparku pripravujú pre obyvateľov mesta vzdelávacie a oddychové zóny. Mimoriadne sa hodí napríklad na nedeľné predpoludnie, keď nás mráz alebo sychravé počasie nepustí na dlhšie vychádzky do lesa.

K začiatku náučného chodníka sa dostaneme od zastávky MHD Hanojská chodníkom, ktorý zľava obchádza areál dolnej vodárne. Prvá informačná tabuľa sa nachádza na mieste, kde modrá cyklotrasa odbočuje doľava do lesa a odtiaľ pokračuje aj zeleno-biela značka náučného chodníka.

Na príjemnej prechádzke dlhej asi 2,5 km sa na ôsmich informačných paneloch zoznámime s funkciami lesa a naučíme sa rozoznať dub, buk a hrab aj podľa kôry. Prechádzame okolo pozostatkov strelnice. V lese je veľa drobných romantických jazierok a mokradí. Popri chodníku sú lavičky, posedenia a aj ohniská. Pri piatej zastávke venovanej kvetom a živočíchom sa cyklotrasa oddeľuje a odbočuje doľava. My pokračujeme doprava miernym stúpaním. O chvíľu nás upúta po pravej strane zaujímavý kamenný objekt. Ako si prečítame na nasledovnej tabuli, je to pravdepodobne Zmierovací kríž – má odlomené jedno rameno, je naklonený dopredu s ťažko rozoznateľným reliéfom meča. Z textu sa dozvieme veľa zaujímavého aj z histórie tejto oblasti. Miernym klesaním sa okolo hornej vodárne dostaneme opäť na asfaltovú cestu, na ktorej sme začínali.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu