KONTAKT  |    _eng _sk

Oceľová nádej
           Pridané: 25.09.2006
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 38/2006

Nie všetky deti vyrastajú v šťastnej rodine

Koncom októbra roku 2002 predstavila spoločnosť U. S. Steel Košice unikátnu technológiu výstavby budov, ktorej základom je oceľová konštrukcia. Modelový dom, ktorý v priebehu necelého roka vyrástol v mestskej časti Košice - Krásna, sa navonok ničím nelíši od rovnakého domu postaveného z tehál, či dreva. Jeho nespornou výhodou je však rýchlosť a variabilita výstavby, odolnosť voči prírodným katastrofám, cenná je aj úspora nákladov na energiu pri vykurovaní. Prednosti ocele, ktorá je pre svoju pevnosť, trvanlivosť, mnohostranné použitie a rozmerovú stálosť univerzálnym stavebným materiálom, oceňujú stavbári na celom svete. Kvôli ekonomickým i ekologickým výhodám sú rodinné domy na báze ľahkých oceľových konštrukcií stále populárnejšie v Európe i za morom, v USA.

Prvý dvojpodlažný dom z ocele v Košiciach, ktorý má obytnú plochu 120 metrov štvorcových a pozostáva z kuchyne, obývacej izby a hygienického zariadenia na prízemí, troch spální a kúpeľne na poschodí, sa spoločnosť U. S. Steel Košice rozhodla vlani darovať Mestskej časti Košice - Krásna na verejno-prospešné účely. Vznikol projekt, ktorý sa minulý týždeň v stredu, 13. septembra 2006, stal realitou. Za účasti primátora mesta Košice Františka Knapíka, vedúceho Oddelenia sociálnych vecí Magistrátu mesta Košice Matúša Hábera, starostu Mestskej časti Košice - Krásna Mareka Kažimíra, zástupcov mestskej, miestnej a regionálnej samosprávy a pozvaných hostí, medzi ktorými nechýbal ani viceprezident USSK pre ľudské zdroje Miroslav Kiraľvarga, bolo v priestoroch oceľového domu slávnostne otvorené Krízové stredisko pre deti s príznačným názvom Oceľová nádej. Jeho zriaďovateľom a prevádzkovateľom sa stalo mesto Košice.

V Košiciach, potvrdzujú to štatistické údaje Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, žije mimo rodinného prostredia, v ústavoch s výchovnou a ústavnou starostlivosťou, štyristo detí s trvalým pobytom v našom meste. Základnou filozofiou projektu, ako informoval vedúci Oddelenia sociálnych vecí MMK Matúš Háber, je práca s rodinou zameraná na predchádzanie nutnosti umiestňovania detí v detských domovoch. V oceľovom dome nájdu dočasné útočisko deti od troch rokov, ktoré sa nachádzajú v krízovej životnej situácii, ďalej tie, ktoré podliehajú výkonu rozhodnutia súdu o výchovnom opatrení podľa osobitného predpisu alebo výkonu rozhodnutia súdu o predbežnom opatrení podľa osobitného predpisu.

V zmysle priorít orgánu sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately z dôvodu predchádzania umiestnenia dieťaťa z biologickej rodiny do ústavnej starostlivosti bude v krízovom stredisku zriadená profesionálna rodina. "V spolupráci s mestskou časťou Košice - Krásna budeme organizovať takzvané rodinné konferencie za účasti rodinných príslušníkov a odborníkov z oblasti psychológie, na ktorých budeme hovoriť o tom, kde sa stal problém a či je skutočne taký vážny, aby to dieťa nemohlo putovať späť do biologickej rodiny," ozrejmil Matúš Háber. Celý projekt označil za mimoriadne prospešný. "Je to absolútne pekná ukážka ľudskej i finančnej spolupráce štátnej správy, miestnej a regionálnej samosprávy a spoločnosti U. S. Steel Košice, ktorej vkladom je nehnuteľnosť."

Otec myšlienky výstavby oceľového domu v Košiciach, prvý prezident U. S. Steel Košice John H. Goodish, ako poznamenal v rámci svojho príhovoru počas slávnostného otvorenia krízového strediska viceprezident pre ľudské zdroje Miroslav Kiraľvarga, bude isto veľmi spokojný, keď sa dozvie, ako budú priestory prvého oceľového domu v Košiciach využité. Spoločnosť U. S. Steel Košice opäť pomohla dobrej veci.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...