KONTAKT  |    _eng _sk

Ohrozených je čoraz viac pracovných miest
           Pridané: 10.07.2019
Autor: -t-
Kategória: 07/2019

Ochranné opatrenia prijaté Európskou úniou v oceliarskom priemysle, zamerané na odvrátenie zvýšeného dovozu spôsobeného uvalením dovozných ciel na oceľ do USA podľa článku 232, boli automaticky zvýšené o 5 %, a to aj napriek protestom z prostredia oceliarskeho sektoru a obáv vyjadrených mnohými členskými štátmi EÚ. Tento výrazný nárast dovozných kvót ocele už druhýkrát v tomto roku prichádza súčasne s očakávaným poklesom dopytu po oceli v EÚ na jeseň 2019.

„Päťpercentný nárast dovozných kvót bol zakomponovaný do nariadenia, ktoré implementovalo ochranné opatrenia v EÚ.  Prebiehajúce prehodnocovanie by však malo zohľadniť meniacu sa situáciu na trhu. Nárast o 5 % nebol zrušený napriek škodám, ktoré spôsobil nárast dovozu ocele, a to naznačuje, že Európska komisia ignoruje oprávnené obavy priemyselného sektora týkajúce sa dopadu nárastu dovozov na už padajúci trh. Toto rozhodnutie je nelogické a prehodnocovanie bude o to komplikovanejšie,“ povedal Axel Eggert, generálny riaditeľ EUROFER-u.

V predchádzajúcich týždňoch došlo k ohlásenému zatváraniu fabrík a odstávkam prevádzok oceliarní naprieč Európou, čo ohrozilo tisíce pracovných miest v sektore, ktorý prináša spolu 2,6 milióna priamych, nepriamych a súvisiacich miest v EÚ.

„Ako sektor sme vyzvali zákonodarcov, aby nedvíhali kvóty na dovoz ocele, keďže nárast objemov dovozu nie je v súlade s veľkosťou a smerovaním tohto trhu. Vychádzajúc z roku 2018, keď dovoz ocele expandoval o rekordných 12 % a dosiahol najvyšší podiel na trhu v histórii, je zvláštne, že EK sa nerozhodla minimálne odsunúť túto vopred naplánovanú zmenu, až kým nebude ukončené vyhodnocovanie,“ zdôraznil Eggert.

Európska komisia bude vo veľkej miere zodpovedná za ohrozených zamestnancov v oceliarstve, keďže náš sektor sa zbytočne scvrkáva napriek dôrazným varovaniam výrobcov ocele a členských štátov EÚ.  EUROFER predložil sériu odporúčaní navrhnutých na zlepšenie fungovania prijatých ochranných opatrení.  Tie zahŕňajú komplexnejšie kvóty pre každú krajinu osobitne, limity na spotrebovanie nespotrebovaných kvót pre jednotlivé krajiny a automatické zahrnutie rozvojových krajín do opatrení, ak tieto presiahnu 3-percentný prah. 

Axel Eggert ďalej povedal: „V momentálnej situácii ochranné opatrenia vo veľkej časti nášho odvetvia ledva plnia svoju funkciu. Nárast kvót, ktoré sú rýchlo spotrebovávané spolu s objemami dovozu „čakajúcimi na pridelenie kvót“, predstavuje iba čerešničku na importovanej torte. Vyzývame Komisiu, aby vzala do úvahy našu výzvu aj v mene všetkých členských štátov, ktoré už vyjadrili obavy vyplývajúce z nárastu kvót a aby reagovala odvolaním tohto čudného nárastu kvót ešte predtým, ako to bude ďalej podkopávať ochranné opatrenia a sektor, spoliehajúci sa na ne.“    

Empty

ODPORÚČAME

28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...