Vyhľadávanie:

Pochod na počesť utečencom z tábora smrti

Pochod na počesť utečencom z tábora smrti

Pred týždňom sa začal ôsmy ročník pochodu Vrba-Wetzler Memoriál. Pri vchode do priestorov bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau sa stretla skupina ľudí, ktorá si počas uplynulého týždňa prešla 130 kilometrovú trasu.

Pochod, ktorý  sa skončil v sobotu v Žiline, kopíruje dramatický útek dvoch slovenských Židov Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera, po ktorom spísali správu o masovom vraždení. Cieľom Wetzlera a Vrbu bolo informovať o podmienkach v Auschwitz-Birkenau a vytvoriť medzinárodný tlak na zastavenie deportácií. Svetová verejnosť mala k dispozícii fakty a po skončení vojny aj priame dôkazy o zverstvách.  

Po koľajniciach na snímke bolo dovezených aj vyše 57 000 slovenských občanov židovského pôvodu do koncentračných táborov. Prežilo menej ako 1000.

Je dobré prečítať si o tragédii v Auschwitzi a následnom úteku knihu, či pozrieť film. Ešte silnejší vnem je, ak si človek prejde celú trasu úteku. Využil som to a najcennejšie pre mňa bolo hovoriť o tom aj s inými účastníkmi pochodu.    

Ďalšie články

EÚ potrebuje odolné a silné podniky

Tesne pred začiatkom maďarského predsedníctva Európskej únie, ktoré začalo v júli, sa stretli v Budapešti európski zamestnávatelia združení v BusinessEurope, aby rokovali o konkurencieschopnosti a odolnosti európskych podnikov. Republikovú úniu zamestnávateľov reprezentoval na tomto stretnutí jej prezident Miroslav Kiraľavarga.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...