Vyhľadávanie:

Pohľad do histórie zimnej olympiády (1)

Pohľad do histórie zimnej olympiády (1)

Po dobrých skúsenostiach s organizovaním siedmych ročníkov letnej olympiády (od roku 1990 do roku 1996) poverilo v roku 1997 vedenie VSŽ a.s. jednu zo spoločností železiarní, a to VSŽ Inžiniering zorganizovať v zimných mesiacoch preteky v obrovskom slalome. Konali sa 27. februára 1997 na Jahodnej ako športové hry zamestnancov spoločnosti skupiny VSŽ. V I. ročníku muži i ženy súťažili v dvoch kategóriách, a to do 40 a nad 40 rokov.

Na štart sa postavilo 122 mužov a 14 žien. Len pre porovnanie vlani štartovalo v IX. ročníku 171 mužov a 28 žien. Už v premiérovom roku sa v cieli merali dosiahnuté časy pretekárov elektronicky a na stupne víťazov sa vtedy postavili Ján Rohár z útvaru Export-Import, Branislav Mlynárik z Teplej valcovne, Roman Göbl zo Sandriku Štós, Vladimír Jančuška z Teplej valcovne, Dušan Krajňák zo Štósu, Ján Lipták z Keramiky, ale aj Ingrid Liptáková z VSŽ Konzult, Eva Syč-Kriváňová z Export-Import, Danka Lakatošová zo Zlievarne, Magdaléna Szabová z Mechaniky, Marta Popovičová z Dopravy a Alžbeta Koláriková z Keramiky. Mená týchto pretekárov sa potom dlho objavovali medzi najlepšími aj v ďalších ročníkoch.

Druhý ročník týchto zimných športových hier v roku 1998 sa už konal o Pohár prezidenta VSŽ a.s. dňa 6. marca v novom lyžiarskom stredisku Plejsy pri Krompachoch. V tom čase bolo už málo snehu, a tak organizátori mali problémy s vytýčením trate. Tam sa zo 130 štartujúcich mužov a žien najlepšími výkonmi už okrem hore spomínaných prezentovali aj Ján Staník, Štefan Planeta a Mária Cingeľová. V roku 1999 sme si termín tretieho ročníka naplánovali na 19. februára, miestom mala byť Kojšovská hoľa. Lenže snehová kalamita nás prinútila sťahovať sa na Jahodnú a museli sme zmeniť aj termín. Po prvý raz bol do programu súťaží zaradený aj beh na lyžiach, ktorý sme pre 52 štartujúcich pripravili dňa 5. marca v bežeckom areáli na Kojšovskej holi.

Pretekári mali na roztápajúcom sa snehu ťažké podmienky, pretože bolo zamračené, pršalo a teplota vystúpila na +3 stupne Celzia. Na stupne víťazov sa z bežkárov v jednotlivých vekových kategóriách postavili Pavol Prokipčák, Bartolomej Ištoňa, Daniel Riemer, Jozef Sciranko, Radovan Marton, Csaba Németh, Jarmila Šuniarová, Katarína Farkašová a Božena Hozová. Preteky v obrovskom slalome sa konali 8. marca na Jahodnej už s novým názvom Zimná olympiáda zamestnancov VSŽ Holding o Pohár prezidenta spoločnosti. Zo 174 lyžiarov u mužov opäť dominovali Ján Rohár a Ján Staník. Po prvý raz v roku 1999 boli aj preteky pre detí v obrovskom slalome o Memoriál Jána Tichého. O ďalších ročníkoch zimnej olympiády budeme informovať v budúcom čísle našich novín.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...