KONTAKT  |    _eng _sk

Pomoc pre opálových permoníkov
           Pridané: 27.12.2004
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 52/2004

Spoločnosť U. S. Steel Košice a Nadácia Dubnícke opálové bane pokračujú v spolupráci

Podpis zmluvy
Podľa zmluvy, ktorú na zábere podpisuje správca Nadácie Dubnícke opálové bane Martin Jančok v prítomnosti riaditeľa útvaru Vonkajšie vzťahy Jána Baču, spoločnosť USSK podporí rekonštrukciu bývalého baníckeho domu.

Zástupcovia U. S. Steel Košice a Nadácie Dubnícke opálové bane podpísali v uplynulých dňoch, zmluvu o finančnej podpore pri realizácii projektu Centrum mládeže Dubník. Nie je to prvý prípad pomoci. V lete tohto roka pomohla spoločnosť pri realizácii táborov opálových permoníkov, ktorých cieľom je zapojiť mladých ľudí do dobrovoľnej práce pri obnove podzemných i povrchových pamiatok a banských diel.

U. S. Steel Košice zabezpečila pre rómsku mládež z košického sídliska Lunik IX a Veľkej Idy, ktorá sa táborov zúčastnila v troch turnusoch, stravu i ubytovanie. Pomohla tiež pri úprave cestnej komunikácie v bývalej baníckej osade a vybudovaní turistického chodníka, a to formou dodávky 250 ton vysokopecného štrku.

"Chcel by som sa poďakovať spoločnosti U. S. Steel Košice za pomoc, ktorú nám poskytla v tomto roku, pretože vďaka nej sa podarilo zdvojnásobiť počet mladých ľudí v našich táboroch a značne pozdvihnúť úroveň ich prípravy a organizovania. Som veľmi rád, že sme našli subjekt, ktorý pochopil kultúrny i historický význam opálových baní," povedal krátko pred podpisom zmluvy Martin Jančok, správca Nadácie Dubnícke opálové bane, ktorej zámerom je záchrana unikátnych opálových baní a vybudovanie múzea a skanzenu, dokumentujúcich život a prácu baníkov ťažiacich drahý opál v blízkom Dubníku. Cieľom projektu Centrum mládeže Dubník, informoval, je rozšíriť kapacity pre brigádnické tábory a vybudovať centrum voľného času. Spoločnosť U. S. Steel Košice finančne podporí rekonštrukciu bývalého baníckeho domu, ktorý by mal v budúcnosti slúžiť opálovým permoníkom.

"Ide o prvú etapu projektu, ktorú plánujeme ukončiť do leta budúceho roku. Ak sa nám to podarí, zdvojnásobime ubytovacie kapacity a budeme môcť tábory organizovať aj v zime. Nebudú samozrejme zamerané na brigádnickú činnosť, ale na vzdelávacie aktivity. Veď táto oblasť ešte skrýva dosť zaujímavých a nepoznaných vecí na rozšírenie všeobecného rozhľadu," skonštatoval Martin Jančok. Na rekonštrukcii baníckeho domu, ktorý bude mať kapacitu 30 miest, sa budú v rámci aktivačných prác podieľať nezamestnaní, cez víkendy dobrovoľníci nadácie.

Empty

ODPORÚČAME

26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom
07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok